Endüstri 4.0'ın istihdama olan etkisinin panel veri ile ampirik analizi
Empirical analysis of the impact of Industry 4.0 on employment with panel data
  1. Tez No: 654226
  2. Yazar: KÜBRA UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Son yıllarda insansı robotlar, akıllı fabrikalar, kendi kendini süren otomobiller ve hatta insan kalbi bile üretebilen üç boyutlu yazıcılar gibi teknolojiler günlük hayatımızda giderek daha fazla yer almaya başlamış durumdadır. Önceleri sadece bir filmin senaryosunda gördüğümüz teknolojiler günden güne bir gerçeklik haline gelmektedir. Bu gerçeklikler de son endüstriyel devrim olan Endüstri 4.0 veya diğer adıyla Dördüncü Sanayi Devrimi ile birlikte günlük yaşamımıza dahil olmaktadır. Gelişen yeni teknolojiler yeni endişeleri de beraberinde getirmektedir. En büyük endişe ise son devrimin getirmiş olduğu teknolojilerin, özellikle de insansı robotların istihdam yapısı üzerinde yaratacağı değişikliklerdir. Zira bu konu iktisat literatüründe de tartışma konusudur. Bu çalışmanın amacı Endüstri 4.0 ile birlikte gelen teknolojilerin istihdam üzerinde ne gibi değişikliklere sebep olacağını analiz etmektir. Bu bağlamda çalışmanın ilk bölümünde günümüze kadar yaşanmış olan teknolojik devrimlerin nasıl ortaya çıktığı, getirmiş olduğu yenilikler ve sosyo-ekonomik etkileri yaşanan ilk üç devrim içinde sırasıyla ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Endüstri 4.0'ın nasıl ve ne zaman ortaya çıktığı ve Endüstri 4.0 ile birlikte sıklıkla anılmaya başlanan ya da bu son devrimle ilk kez adını duyuran teknolojiler tek tek günlük yaşantımızdaki örnekleri ile incelenmiştir. Üçüncü bölüme gelindiğinde ise ilk sanayi devriminden itibaren sanayi devrimlerinin işgücü piyasası üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca son devrimle birlikte oluşabilecek yeni fırsatlar ve riskler değerlendirilmiş ve bunlarla bağlantılı olarak yeni istihdam alanları ve yok olacak işler bu bölümde sunulmuştur. Dördüncü bölümde, Türkiye'nin mevcut durumu ve Türkiye imalat sanayinin teknolojik yapısı incelenmiş olup son bölümde ise Endüstri 4.0'ın istihdam üzerinde oluşturacağı etkinin analizi için panel veri analizi ile bir değerlendirme yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, yüksek ve orta – yüksek teknolojili üretim arttıkça istihdam azalmaktadır. Bu durum Endüstri 4.0'ın istihdamı baskılayacağı yönündeki endişeleri haklı çıkarmaktadır. Ayrıca literatürdeki bir diğer tartışma olan kamu tarafından gerçekleştirilen AR – GE harcamalarının verimliliği açısından, neo – liberal görüşün aksine kamu tarafından gerçekleştirilen AR – GE harcamalarının Endüstri 4.0 açısından daha verimli olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, technologies such as humanoid robots, smart factories, self-driving cars, and even three-dimensional printers capable of producing a human heart are increasingly taking place in our daily lives. The technologies that we have seen only in the script of a movie are becoming a reality day by day. These realities are included in our daily life with the latest industrial revolution, Industry 4.0, or the Fourth Industrial Revolution. Developing new technologies bring new concerns. The biggest concern is the changes that technologies brought by the last revolution, especially humanoid robots, will create on the employment structure. Because this issue is also the subject of discussion in the economic literature. The aim of this study is to analyze what changes the technologies that come with Industry 4.0 will cause on employment. In this context, in the first part of the study, how the technological revolutions that have occurred up to date, the innovations it brought and the socio-economic effects have been discussed respectively in the first three revolutions. In the second part of the study, how and when Industry 4.0 emerged and the technologies that are frequently mentioned together with Industry 4.0, or which became known for the first time with this last revolution, were examined with examples in our daily life. As for the third section, the effects of industrial revolutions on the labor market have been examined since the first industrial revolution. In addition, new opportunities and risks that may occur with the last revolution have been evaluated and new employment areas and disappearing jobs are presented in this section. In the fourth chapter, Turkey has made an assessment of the current situation and Turkey's manufacturing industry is examined in the last part of the technological structure of panel data analysis for impact analysis on employment will generate Industry 4.0. According to the findings, employment decreases as high and medium - high technology production increases. This justifies the concerns that Industry 4.0 will suppress employment. In addition, it has been determined that public R&D expenditures, which are another discussion in the literature, can be more efficient in terms of Industry 4.0 in terms of efficiency of public expenditures.