Kaysılarda bazı büyümeyi düzenleyici maddelerin meyve seyreltmesi üzerine etkisi
- Tez No: 65424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHSEN IŞIK ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
XIII öz Kaysı (Prunus armeniaca L.) ülkemizde son yıllarda üretimi hızla artan meyve türlerinden biridir. Badem'den (Amygdalus communis L) sonra en erken çiçek açan meyve türü olan kavsinin normal koşullarda meyve tutum oranı yüksek olmaktadır. Bu ağaçlarda çiçek ve meyve seyreltmesi, dalların kırılmasını önler; meyve iriliğini artırarak renk ve kalitesinin iyileşmesini sağlar. Bu amaçla Priana ve Belliana kaysı çeşitlerine, seyreltmede yaygın olarak kullanılan NAA'nın 12,5, 25 ve 50 ppm'lik konsantrasyonları ile Carbaryl'in 500, 1000, 2000 ve 4000 ppm'lik konsantrasyonları tam çiçeklenmeden 3 hafta sonra uygulanmıştır. NAA uygulamasının 50 ppm'lik dozu seyreltme artışına paralel olarak meyve iriliğini artırmıştır. Carbaryl uygulamasının ise, 1000 ve 2000 ppm'lik dozları seyreltme üzerine hiçbir etkisi olmaksızın meyve iriliği ve ağırlığı üzerine olumlu etkide bulunmuştur. Uygulamalar, meyvelerin irilikleri ve ağırlıkları üzerine tanığa göre olumlu etkide bulunurken, öteki kalite özellikleri üzerine etkilerinin kullanılan doz ve çeşitlere göre değiştiği belirlenmiştir. Tüm seyreltme uygulamalarının meyvelerinde yapılan hormon analizlerinde ise engelleyicilerin hızlandırıcılara göre daha fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
XIV ABSTRACT Apricot (Prunus armeniaca L) is one of main the fruit species in the world, of which is rapidly increasing in our country. Apricot which is the earliest flowering species after almond (Amygdalus communis L) has a high rate of fruit set under good conditions. The flower and fruit thinning of these trees prevent the break age of branches and increase the fruit size and quality. For this aim, 12.5, 25, 50 ppm of NAA and 500, 1000, 2000, 4000 ppm of Carbaryl and 50 and 70 % of hand thinning were applied about three weeks after full bloom. The results have shown that 50 ppm of NAA increased the fruit size and 1000 and 2000 ppm of Carbaryl gave a positive effect on the fruit size without any effect on thinning. While the applications gave better results on the fruit size than control, their effects on the fruit quality criterias varied depending on the cultivars and the doses of the applications. The analysis have shown that the level of the plant growth reterdants were higher than the plant growth promoters in all the thinning applications.