The evaluation of organic food purchase intention in terms of consumption value theory and involvement: An empirical study in Turkey
Organik gıda satın alma niyetinin tüketim değeri teorisi ve ilginlik açısından değerlendirilmesi: Türkiye'de gerçekleştirilen amprik bir çalışma
  1. Tez No: 654262
  2. Yazar: LOJAIN AL WASETI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE İRFANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Geçtiğimiz yıllarda, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de organik gıdaya olan ilgi artmıştır. Organik gıda satın alma niyetini neyin etkilediğini anlamak için bazı çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada, ilginlik değerleri teorisi (fonksiyonel değer, duygusal değer, sosyal değer) çerçevesinde, Türkiye'de organik gıda satın alma niyetinin hangi faktörler tarafından etkilendiği, ilginlik faktörü aracılığı ile anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışma dahilinde 386 katılımcıdan hazırlanan anketlerin doldurulması istenmiş ve cevaplar analiz edilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, organik gıda satın alma niyetiyle fonksiyonel değer (kalite + fiyat) ve duygusal değer arasında pozitif yönde doğrudan anlamlı bir ilişki olduğunu, sosyal değer ile organik gıda satın alma niyeti arasında negatif doğrudan bir ilişki olduğunu göstermiştir. İlginlik, işlevsel değer-fiyat ile satın alma niyeti arasındaki ilişkiye tam olarak aracılık ederken, duygusal değer ile satın alma niyeti arasındaki ilişkiye kısmen aracılık etmektedir. İlginlik, satın alma niyetiyle sosyal değer ve işlevsel değer-kalite arasındaki ilişkiye aracılık etmemektedir. Son olarak, ilginlik organik gıda satın alma niyetini pozitif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout the past years, worldwide interest in organic food has increased, as well as in Turkey. Several studies were done to understand what affects the organic food purchase intention. This study is done in Turkey to understand what affects the organic food purchase intention in terms of consumption values theory (functional value, emotional value, social value) with the mediation of involvement. The questionnaire was distributed and the responses of 386 respondents were analysed. The findings of this study showed that there is a positive direct significant relationship between functional value (quality + price), and emotional value with the organic food purchase intention, there is a negative direct relationship between social value and organic food purchase intention. Involvement fully mediates the relationship between functional value-price and purchase intention, whereas it partially mediates the relationship between emotional value and purchase intention. Involvement doesn't mediate the relationship between social value and functional value-quality with the purchase intention. Last thing, involvement positively affects the organic food purchase intention.