Organik tarım ürünlerine yönelik tüketici tutumlarının satın almaya etkisinin incelenmesi ve üretici-perakendeci görüşlerinin değerlendirilmesi
The impact of consumer attitudes toward organic agricultural products on purchasing behavior and an evaluation of producer and retailer perspectives
- Tez No: 927795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ülkemizde ve dünyada hızla artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla konvansiyonel yöntemler kullanılarak ürünler artmakla birlikte organik üretim metodu ile üretilen ürünleri tercih eden ve yüksek sağlık bilinci ile sürdürülebilir bir tüketim modeli benimseyen organik gıda tüketicileri de artmaktadır. Konvansiyonel üretim yöntemindeki pestisit ve kimyasal kullanımı, besin değeri ve gıda güvenliği ile ilgili kaygılar ve sağlık endişeleri organik gıda ürünlerine olan talebi de pekiştirmiştir. Referans grupların bu süreçte tüketici davranışlarını nasıl şekillendirdiği ve ekonomik kaygı durumunda davranışların nasıl değiştiği ise merak konusudur. Bu tez çalışması ile amaçlanan; bireylerin organik gıda ürünlerine yönelik tutumlarının satın alma niyeti ve satın alma davranışını nasıl etkilediği ve sağlık endişesi, ekonomik kaygı ve referans grubu değişkenlerinin düzenleyici rolünün ne olduğunu ortaya koymaktır. Bu çerçevede; İstanbul'da organik gıda tüketicisi olan 18 yaş ve üzeri katılımcılardan kolayda örnekleme yoluyla toplanan 467 anket verisi istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiş ve yapılan analizler sonucunda; tutumun satın alma niyeti üzerinde anlamlı etkisinin bulunduğu fakat tutumun satın alma davranışı üzerindeki etkisinin anlamsız olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, organik gıda ürünlerine yönelik tutumun satın alma niyetine etkisinde sağlık endişesi, ekonomik kaygı ve referans grubun azaltıcı etki yaptığı; tutumun satın alma davranışına etkisinde ise düzenleyici etkilerin anlamsız bulunduğu anlaşılmıştır. Satın alma niyeti, sağlık endişesi, ekonomik kaygı ve referans grubun ise satın alma davranışı üzerinde anlamlı etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to meet the needs of the rapidly growing population in our country and in the world, products using conventional methods are increasing, while organic food consumers who prefer products produced with organic production methods and adopt a sustainable consumption model with high health awareness are also increasing. The use of pesticides and chemicals in conventional production methods, concerns about nutritional value and food safety, and health concerns have also reinforced the demand for organic food products. How reference groups shape consumer behavior in this process and how behaviors change in the event of economic anxiety are matters of curiosity. The aim of this thesis is to reveal how individuals' attitudes towards organic food products affect purchase intention and purchase behavior, and what the moderating role of health anxiety, economic anxiety, and reference group variables is. In this context, data from 467 surveys collected through convenience sampling from participants aged 18 and over who are organic food consumers in Istanbul were analyzed using statistical methods. As a result of the analyses, it was found that attitudes have a significant effect on purchase intention, but attitudes do not have a significant effect on purchase behavior. Additionally, health concerns, economic worries, and reference groups were found to have a reducing effect on the relationship between attitudes and purchase intention. However, no moderating effects were found on the relationship between attitudes and purchase behavior. Purchase intention, health concerns, economic worries, and reference groups were found to have a significant effect on purchase behavior.