Halkla ilişkiler eğitiminde sanal gerçeklik üzerine bir araştırma
A research on virtual reality in public relation education
  1. Tez No: 654264
  2. Yazar: İHSAN EMRE EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YENĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Education and Training, Public Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İletişim günümüzde; gelişen teknoloji ile birlikte daha kapsamlı ve daha geniş bir etki alanına sahip bir disiplin haline gelmiştir. Şüphesiz ki iletişimin bu evrimleşen ve dönüşen yapısı, insanlığın uğraş verdiği diğer tüm disiplinleri de etkiler pozisyondadır. Çeşitli dallarda gelişen teknolojiler yalnızca iletişimi ve ona bağlı olarak diğer alanları değiştirmekle kalmayıp; kuşakları, kültürleri, toplumları ve özünde bireyleri de değiştirmektedir. Bireylerin değişen alışkanlıkları, toplumsal alışkanlıklara dönüşmekte ve bu dönüşüm sonunda kültürlere yansımaktadır. Doğal olarak bu kültürlerin yeni çocukları yeni kuşakları yaratmaktadır. Günümüzde yeni bir disiplin olarak tanımlanan Halkla İlişkiler kavramının eğitim sürecinin, değişen kültürlerin yeni çocuklarına uygunluğu, bu alanın gelişimine katkı sağlayacağı gibi bunun yanı sıra eğitimdeki başarı, bu alanda aktif rol oynayan bireyler sayesinde, bu alana herhangi biçimde temas eden toplumun kurumlarında ve bireylerinde de halkla ilişkiler alanına uyumunu artıracaktır. Çalışma kapsamında; ağırlıkla teorik olarak verilen halkla ilişkiler eğitiminin, dijital yerlileri oluşturan z kuşağına, bu kuşağın karakteristik özelliklerine uygun olarak bir yüksek teknoloji iletişim ve medya aracı olarak nitelenen sanal gerçeklik teknolojisi ile başarılı biçimde verilebilirliği konusunda durum saptaması yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Communication today; with the developing technology, it has become a more comprehensive and broader discipline. Undoubtedly, this evolving and transforming nature of communication is also in a position to affect all other disciplines that humanity is dealing with. Developing technologies in various branches not only change communication and other fields depending on it; it also changes generations, cultures, societies and in essence, individuals. The changing habits of individuals turn into social habits and this transformation is reflected in cultures afterwards. Naturally, new children of these cultures create new generations. Today, the relevance of the Public Relations education process as a scientific discipline to the new children of changing cultures contributes to the development of this field. Besides that; success in public relations education, thanks to the individuals who play an active role on this field, their ability to contact the institutions of the society in any way and to be successful in education through individuals in this field will increase their compliance with public relations disciplines. Within the scope of this research, an answer was sought to the question of whether public relations, which are generally studied theoretically, can be delivered with a virtual reality device as a high-tech communication and media tool to the z generation which considered digital natives.