Farklı sıcaklıklarda linuron etkisinde kalan Cyprinus carpio'da biyokimyasal cevaplar
Biochemical changes in Cyprinus carpio exposed to linuron in different temperatures
  1. Tez No: 654303
  2. Yazar: MİNE BEYAZASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, 22 ºC ve 28 ºC sıcaklıklarda 96 saat süreyle linuronun farklı derişimleri (10 ppb, 50 ppb, 100 ppb) etkisine bırakılan Cyprinus carpio'da karaciğer dokusunda; asetilkolinesteraz, etoksirezorufin O-deetilaz, süperoksit dismutaz, katalaz, glutatyon S-transferaz, glutatyon redüktaz ve glutatyon peroksidaz aktiviteleri; glutatyon, malondialdehit, protein karbonil ve protein miktarları ile kanda estradiol ve testosteron düzeylerindeki değişimler belirlenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre linuronun farklı sıcaklıktaki toksisitesine nedeniyle C. carpio'da antioksidan enzim miktarlarının indüklenmesine karşın, protein karbonil miktarının 22 ºC uygulamasından sonra kontrole göre azalması, 28 ºC uygulamasından sonra kontrole göre artması oksidatif hasarın oluştuğunu göstermektedir. Ayrıca, artan sıcaklık etkisinde, linuronun estradiol ve testosteron düzeylerindeki artışla kendini gösteren endokrin bozulmaya neden olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the potential effects of linuron on biochemical biomarkers at different temperature conditions in carp, Cyprinus carpio. Fish were exposed to linuron (Afalon, Adama, 450 g/L) for 96 hrs at 10 g/L, 50g/L and 100 g/L at 22 ºC and at the elevated water temperatures (28 ºC). In liver tissue; acetylcholinesterase, ethoxirezorufin O-deethylase, superoxide dismutase, catalase, glutathione S-transferase, glutathione reductase and glutathione peroxidase activities; glutathione, malondialdehyde, protein carbonyl and protein amounts; in blood; estradiol and testosterone levels were determined. According to the results of the study, despite the induction of antioxidant enzyme activities in C. carpio against the toxicity of linuron at different temperatures, the decrease in protein carbonyl content after 22 ºC exposure and the increase after 28 ºC exposure compared to the control showed that oxidative damage occurs. It has also been found that the increase in temperature causes endocrine disruption in fish, which is shown by an increase in the levels of estrogen and testosterone in blood.