Savunma sanayinde inovasyon temelli bir strateji merkezi: Konya
An innovation-based strategy center in the defense industry: Konya
- Tez No: 654308
- Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN SOYDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Economics, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Değişen dünya düzeni ve yaşanan konjonktürel gelişmeler ile birlikte devletler hem uluslararası arenada egemen güç olma düşüncesi hem de ülkelerinin güvenliği ve gelişimi bakımından güçlü bir silahlı kuvvete sahip olmak istemektedir. Bu yüzden özellikle son yıllarda ülkelerin yaptıkları savunma harcamaları ciddi bir artış göstermiştir. Bilgi çağıyla beraber gelişen teknoloji, savunma araçlarının temel ihtiyaçlarını karşılaması yanında inovasyon zorunluluğu gibi sürekli ve artan bir ihtiyaç şeklinde de kendisini göstermektedir. Bu çalışmanın amacı stratejik coğrafi konumu, değişime açık yapısı ve yan sanayi çeşitliliğinin yüksek oluşundan kaynaklı mevcut üretim alt yapısı ile üreticiler için önemli bir savunma sanayi yatırım alanı olan Konya'nın, savunma sanayi alanında inovasyon temelli bir strateji merkezi olma potansiyelini göstermektir. Çalışmada, Konya'da savunma sanayi alanında faaliyet gösteren firmalar ile anket yapılmıştır. Yapılan anketlerin sonucu ve Konya'nın Türkiye'de savunma sanayi alanındaki konumu bizlere Konya'nın savunma sanayinde inovasyon temelli bir strateji merkezi olma kapasitesine sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca çalışma, sınırlılıklara rağmen Konya'da bu alanda faaliyet gösteren firmalara ulaşılmış olması, sektörü en güncel haliyle ve tüm yönleriyle ele alması ve Konya'nın bu alandaki mevcut potansiyelini göstermesinden dolayı önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
With the changing world order and conjunctural developments, states want to have a strong armed force in terms of both the idea of becoming the dominant power in the international arena and the security and development of their countries. Therefore, especially in recent years, the defense spending of countries has increased significantly. The technology that develops with the information age shows itself as a constant and increasing need, such as the necessity of innovation, as well as meeting the basic needs of defense tools. The aim of this study is; to shows the potential of Konya, which is an important defense industry investment area for manufacturers due to its strategic geographical location, its structure open the change and high sub-industry diversity, to become an innovation-based strategy center in the defense industry. In the study, a survey has conducted with companies operating in the defense industry in Konya. The results of the surveys and Konya's position in the field of defense industry in our country show us that Konya has the capacity to be an innovation-based strategy center in the defense industry. In addition, the study is important because it reaches companies operating in this field in Konya despite the limitations, handles the sector in its most up-to-date and all aspects and shows Konya's current potential in this field.