Spor turizminde tüketicilerin geri dönüş niyetini etkileyen faktörler: Türkiye'de ultra maraton koşu organizasyon katılımcıları üzerine bir araştırma
The factors that influence sport tourism consumers motivation: A study on ultramarathon runners in Turkey
  1. Tez No: 654309
  2. Yazar: FATİH ÇALIKUŞU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Dünya'da her yıl binlerce kişi eğlenmek, dinlenmek ve spor yapmak amacıyla çeşitli turizm faaliyetlerine katılım sağlamaktadır, nüfus artışı, gelir ve eğitim düzeylerindeki değişim turizm faaliyetlerine olan talebinde farklılaşmasına sebebiyet vermektedir. Talep miktarında yaşanan artış seviyesi turizm faaliyetlerinden de beklentinin farklılaşmasına ve turizm çeşitliliğinin de orantılı olarak artışına imkân sağlamaktadır. Spor turizm organizasyon firmaları ülke tanıtımına katkı sağlamak ve pazarda etkinlik sağlayabilmek amacıyla katılımcılara ulaşma, beklentileri karşılama konusunda bazı belirsizlikler yaşanmaktadır. Sporun dünyada en büyük fenomen kabul edilmesi ve turizmin önümüzdeki yüzyılda dünyanın en büyük endüstrisi haline gelecek olması tezin ana çıkış noktasıdır. Bu çalışma ile özellikle spor turizminde tüketicilerin tekrar ziyaret etme davranışlarına yönelik geri dönüş niyetlerine etki eden faktörler değerlendirilerek yarış katılımcıları üzerine bir araştırma amaçlanmıştır. Tez üç temel aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada Türkiye'nin belli bölgelerinde yarış organizasyonu düzenleyen firma yetkilileri ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamada ultra maraton koşu organizasyon firma yetkililerine işletme yapısına uygun 16 soru belirlenmiştir. İlk aşamada elde edilen veriler tüketici geri dönüş niyetine yönelik seçim kriterinin AHP ve bulanık TOPSIS yöntemi kullanılarak farklı bir bakış açısı meydana getirilmiştir. Çalışmada seçim kriterlerinin tespit edilmesi, kriterlerin AHP ile ağırlıklandırılma ve bulanık TOPSIS yöntemi ile alternatiflerin sıralanması işlemi uygulanmıştır. Üçüncü aşamada ise ultra maraton yarışlarına katılım sağlayan sporcuların, yarış organizasyonlarından beklentileri, memnuniyet dereceleri geri dönüş niyetini ölçebilmek adına anket uygulanmıştır. Çalışma sonunda görüşmelere ait çıktılar ve sporculara yönelik uygulanan anket verileri birbiri ile karşılaştırılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Every year, thousands of people participate in various tourism activities in the world in order to have fun, relax and play sports, and the increase in population, income and education levels cause it to differ in demand for tourism activities. The level of increase experienced in the demand amount enables the diversification of the expectations from tourism activities and the proportion of tourism diversification to increase proportionally. There are some uncertainties about reaching the participants and meeting the expectations in order to contribute to the promotion of the country and to provide efficiency in the market. The main starting point of the thesis is that sports are accepted as the biggest phenomenon in the world and tourism will become the biggest industry in the world in the next century. With this study, a research on race participants was aimed by evaluating the factors affecting the return intentions of consumers to visit again, especially in sports tourism. The thesis consists of three basic stages. In the first stage race organized the event with company officials in certain regions of Turkey in-depth interviews were conducted. In the second stage, 16 questions suitable to the structure of the company were determined for the officials of the ultra marathon running organization company. The data obtained in the first stage created a different perspective by using AHP and fuzzy TOPSIS method of selection criteria for consumer return intent. In the study, determination of selection criteria, weighting of criteria with AHP and fuzzy TOPSIS method, and sorting of alternatives were applied. In the third stage, a questionnaire was applied in order to measure the expectations of the athletes participating in the ultra-marathon races from the race organizations and their satisfaction levels. At the end of the study, the outputs of the interviews and the questionnaire data applied to the athletes were analyzed by comparing them with each other.