Düzce Ovasının optimal alan kullanım planlaması üzerinebir araştırma
The Research on optimal land use planning in Düzce plain
- Tez No: 65433
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER YÜCEL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 412
Özet
Xll OZ Bu araştırmada, kaynakların sürdürülebilir kullanımı ve ekolojik planlama ilkeleri doğrultusunda Düzce ovasının optimal alan kullanımının ortaya konulması amaçlanmıştır. İlk aşamada Mc HARG (1969), AMMER ve BENTS (1974), LYLE (1985) ve DEARINGER (1972)'in geliştirmiş oldukları yöntemlerin araştırmanın amacına uygun olarak birleştirilmesi sonucunda elde edilen bir yöntem ile potansiyel alan kullanımları (koruma, orman, tarım, çayır-mera, rekreasyon, yerleşim ve sanayi) belirlenmiş; daha sonra bu 7 ayrı kullanım için elde edilen potansiyel kullanımlar arasında sosyo-ekonomik faktörlere ve ekolojik sürdürülebilirlik ilkesine göre seçim yapılarak optimal alan kullanım planı hazırlanmıştır. Sonuç olarak, Düzce ovasında mevcut alan kullanımlarının öneri optimal alan kullanım planı ile paralellik göstermediği belirlenmiştir. Araştırma alanının ovalık bölümünde bulunan tarım alanlarının yerleşim ve sanayi başta olmak üzere, ulaşım ağlan ve diğer kullanımlar tarafından işgal edilmesi sonucu tarım alanlarının orman arazisine kaymasının çelişkili bir durum olduğu saptanmıştır. Anahtar Sözcükler : ova, peyzaj, ekolojik planlama, sürdürülebilir kullanım, potansiyel.
Özet (Çeviri)
Xlll ABSTRACT In this research, to determine the optimal land use planning according to the ecological planning principles and sustainable using the resources has been aimed in Düzce Plain. Firstly, using a method developed by the synthesis of landscape evaluation methods of Mc Harg (1969), Ammer&Bents (1974), Lyle (1985) and Dearinger (1972), suitable sites for potential land uses (conservation, forest, agriculture, meadow- grassland, recreation, housing and industry) were determined. Secondly, the land use plans of the area was been achieved by analizing potential uses with regard to sustainable ecological and socio-economic factors. Finaly, it has been created the optimal land use plan by using the seven different potential land use maps. As a result, it has been decided that the present and purpose land uses are not same in Düzce plain. As a result, it has been determined the contradictions due to the agricultural areas occupied by different land uses such as settlements and industrial establishments, transportation, etc. and the forests used by the agricultural activities in the research area. Key Words : plain, landscape, ecological planning, sustainable using, potential.