Kapya biber üreticilerinin pestisit kullanımı konusundaki bilgi düzeylerinin, tutum ve davranışlarının belirlenmesi: Çanakkale ili örneği
Determination of the knowledge levels, attitude and behavior of capia pepper producers about use of pestice: Case of Çanakkale province
- Tez No: 654339
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE CAN NİYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tarım ilaçları, tarımsal üretimde hastalık ve zararlılarla mücadele etmek amacı ile kullanılmaktadır. Artan dünya nüfusunu beslemek amacı ile üretildiği öne sürülen tarım ilaçlarının yoğun ve yanlış kullanımı sonucunda insan sağlığı ve çevre olumsuz etkilenmektedir. Tarım ilaçlarının en fazla kullanıldığı bitkisel ürün grupları; meyve ve sebzelerdir. Çanakkale, Türkiye kapya biber üretiminde birinci sıradadır. Bu araştırmanın temel amacı kapya biber üreticilerinin tarım ilacı konusundaki bilgi düzeylerinin, tutum ve davranışlarının belirlenmesidir. Bu amaçla oransal örnekleme yöntemi ile hesaplanan 206 kapya biber üreticisi ile yüz yüze anketler yapılmıştır. Buradan elde edilen veriler temel istatistiki yöntemler, 5'li Likert Ölçek Ortalaması ve Khi-kare Analizi ile değerlendirilmiştir. Buna göre; kapya biber üreticilerinin geneli orta yaşlı (46,3 yıl) ve yarısından fazlası ilkokul mezunudur. Ortalama üretim yapılan kapya biber arazisi büyüklüğü 20,9 dekar, parsel sayısı ortalaması 3,1'dir. Çiftçilerin geneli kapya bibere zarar veren ve vermeyen ot, böcek ve mantarları tanımaktadır. Çiftçilerin tarımsal ilaç tercihlerinde genellikle Ziraat Odaları ve Özel İlaç Bayileri etkin görülmektedir. İlaç uygulamasında ölçek kullanımı ve uygulama aracı olarak traktör ve sırt pulvizatörleri yaygındır. Çiftçilerin ilaçlama sonrası ambalaj ve atık su imha yöntemleri ise çevreye zarar verecek şekildedir. Çiftçilerin tarımsal ilaç kullanımı sırasında ve sonrasında çevreye zarar vermeyecek yöntemlerin benimsetilmesi resmi kuruluşların ve sivil toplum örgütlerinin odağında olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Pesticides are used to struggle diseases and pests in agricultural production. The objective is to increase the average yield per decare with the use of pesticides. As a result of intensive and improper use of pesticides, which are claimed to be produced to feed the increasing population, human health and the environment are negatively affected. Vegetal product groups in which pesticides are mostly used; fruits and vegetables. Çanakkale is in the first rank in Turkey for capia pepper production. The main purpose of this research is to determine the level of awareness, attitude and behavior of capia pepper producers about pesticides. For this purpose, face-to-face questionnaires were conducted with 206 capia pepper producers calculated by proportional random sampling method. The data obtained were evaluated by basic statistical methods, 5-Point Likert Scale Average and Chi-square Analysis. To briefly summarize these results, capia pepper producers are generally middle aged (46,3 years) and more than half of them are primary school graduates. The average production size of the capia pepper land is 20,9 decares and the average number of parcels is 3,1. Farmers are generally familiar with weeds, insects and fungi that can and do not damage capia peppers. Agriculture Chambers and Private Pharmaceutical Dealers are generally effective in farmers' pesticide preferences. Tractors and dorsal pulsators are common in pharmaceutical application as the use of scale and application tools. The packaging and wastewater disposal methods of farmers after spraying are in a way that is harmful to the environment. The adoption of methods that will not harm the environment during and after the use of pesticides by farmers should be the focus of official institutions and non-governmental organizations.