Irak'ın Kerkük ilinde bazı önemli bitkisel ürünlerde arz duyarlılığının incelenmesi
Supply response of major crops in Kerkuk province of Iraq
  1. Tez No: 654340
  2. Yazar: DAWOOD FAHAD ABDULLAH ABDULLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, 1994-2015 döneminde Irak'ın Kerkük ilinde yetiştirilen bazı önemli bitkisel ürünlerden buğday, mısır ve pamuğun arz duyarlılığı incelenmiştir. Çalışmada ekim alanı bağımlı değişken olarak alınmıştır. Açıklayıcı değişkenler olarak ürünün cari fiyatı, rakip ürünün cari fiyatı, verim riski, sadece pamuk ürünü için fiyat riski, sulama suyu, sadece buğday ürünü için yağış miktarları ve kukla değişkeni kullanılmıştır. Yanlış regresyon probleminden kaçınmak amacıyla, çalışmadaki kullanılan değişkenler arasındaki birim kökün varlığı genişletilmiş Dickey Fuller (ADF) testi kullanılarak saptanmış ve sonuçlarının doğrulanması için eksikliklere karşı bir Philips-Peron (PP) testi yapılmıştır. Varyansın otokorelasyonu olduğundan ADF testinin etkinliğinde zaman serilerinin değişkenleri buğday ürünü için ekim alanı, ürünün cari fiyatı, rakip ürünün cari fiyatı, mısır ve pamuk ürünleri için ekim alanı, ürünün cari fiyatı, rakip ürünün cari fiyatı verim riski seviyelerinde istikrarlı olmamıştır ve tüm değişkenlerin ilk farkta istikrarlı olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, supply functions (in responce) of some important plant corps grown in Kirkuk province of Iraq for the period 1994-2015 were examined. In this study, the cultivation area was taken as the dependent variable. As independent variables. (wheat, corn, cotton) as the main factors affecting it and to know. the current price of the product, the current price of the competing product, productivity risk (price risk only for cotton), irrigation water (rain water only for wheat crop) and (Dummy Variable). In order to avoid the problem of incorrect regression, the presence of the unit root among the variables used in the study was determined using the extended Dickey Fuller (ADF) test and a Philips-Peron (PP) test was performed against deficiencies to confirm the results. Since the variance is autocorrelation, the variables of the time series in the effectiveness of the ADF test were not stable in the yield risk levels for the planting area for the wheat crop, the current price of the product, the current price of the competing product, the cultivation area for the corn and cotton products, the current price of the product, the current price of the competing product and the price risk of the cotton crop and that all the variables settled at the first difference.