Endometriozisin oosit kalitesine etkisinde miRNA'ların yeri
The Role of miRNAs in the Effect of Endometriosis on Oocyte Quality
- Tez No: 654377
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ULUKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
AMAÇ: Çalışmada endometriozis nedeniyle IVF veya ICSI uygulanan infertil hastalar çalışma grubu olarak, erkek faktörü veya tubal faktör nedeniyle IVF veya ICSI uygulanan infertil hastalar ise kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Endometriozisin oosit kalitesine etkisinde miRNA'ların yerini belirlemek için endometriozisli hasta ve kontrol gruplarının follikül sıvısı ve periferik kanında (serum) miRNA'ların ekspresyon farklılıklarını araştırdık. Çalışmamız aynı zamanda gruplar arasında serum ve follikül sıvısında miRNA ekspresyonları arasındaki farklılıkları da araştırmıştır. MATERYAL VE METOD: Bu çalışmaya, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda Eylül 2019 – Ekim 2020 tarihleri arasında endometriozis nedenile IVF veya ICSI uygulanan infertil hastalar çalışma grubu olarak (n=16), erkek faktörü veya tubal faktör nedeniyle IVF veya ICSI uygulanan infertil hastalar (n=19) ise kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Follikül sıvısı ve serumda gruplar arasında miRNA ekspresyon düzeyi belirlenmiştir. BULGULAR: Çalışma ve kontrol grubu demografik verilerine göre benzer olup yapılan istatistiksel analiz sonucunda follikül sıvısında miR-145- 5p, miR-20a-5p ve miR-135b-5p düzeylerinin kontrol ve çalışma gruplarına göre farklı düzeylerde olmadığı, miR-142-5p, miR-451a, miR-199a-5p ve miR-543'ün folikül sıvısı düzeylerinin kontrol grubu lehine yüksek olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: endometriozis, oosit kalitesi, infertilite, miRNA
Özet (Çeviri)
OBJECTS: Patients included in this case were divided into two groups: The case group consisted of infertile patients who underwent IVF or ICSI due to endometriosis and the control group consisted of infertile patients who underwent IVF or ICSI due to male or tubal factor. We investigated miRNA expression differences in follicular fluid and peripheral blood (serum) between the case and control groups in order to identify the role of miRNAs in the impact of endometriosis to the oocyte 8 quality. Our study also looked into the miRNA expression differentiality in serum and follicular fluid within different groups of patients. MATERIALS AND METHODS: We included infertile patients who underwent IVF or ICSI in Ege University Faculty of Medicine Department of Obstetrics and Gynecology between September 2019 – October 2020 due to endometriosis as the case group (n=16) and due to male or tubal factor (n=19) as the control group in this study. miRNA expression levels were quantified in the follicular fluid and serum within groups. RESULTS: No statistically significant difference in the follicular fluid level of miR-145-5p, miR-20a-5p and miR-135b-5p between the case and control group with similar demoghraphic informations was identified. However, the follicular fluid level of miR-142-5p, miR-451a, miR-199a-5p and miR-543 was identified higher in the control group. KEYWORDS: endometriosis, oocyte quality, infertility, miRNA