Ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeylerini etkileyen faktörler
The factors affecting the physical activity levels of secondary school students
- Tez No: 654419
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAMİL ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmanın amacı bazı değişkenlere göre ortaokul öğrencilerinde fiziksel aktivite durumlarını incelemektir. Araştırmamıza 10-14 yaş aralığında örgün öğrenim gören 360 ortaokul öğrencisi (%52,2 oğlan, %47,8 kız) ve anne ile babadan oluşan ebeveynler katılmıştır. Gönüllülük esası ile belirlenen ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktivite durumlarını tespit etmek için Adolesanlar İçin Fiziksel Aktivite Ölçeği (PAQ-C) ve öğrencilerin ve velilerin kişisel bilgilerini öğrenmek için araştırmacı tarafından oluşturulan demoŞekil bilgiler formu kullanılmıştır. Araştırma verileri IBM SPSS 20 paket program ile analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılıp dağılmadığını test etmek için kullanılan Kolmogorov-Smirnov testi sonucu normal dağılım gösterdiği bulunmuştur. Araştırmada elde edilen veriler bağımsız örnekler t-testi, One-Way Anova kullanılarak tespit edilmiştir. Katılımcıların PAQ-C anketinde vermiş olduğu çoklu cevapların analizinde Multiple Response testi kullanılmıştır. Katılımcıların ebeveynlerine ait bilgiler ile öğrencilerin PAQ-C testine verdikleri cevapların ilişkisini tespit etmek için Pearson Korelasyon Testinden faydalanılmıştır. Öğrencilerin yaş ortalaması 12,15±1,209 'dur. Katılımcıların boy ortalamaları ise 152,58±11,100 cm 'dir. Katılımcıların ağırlık ortalamaları 58,68±11,45 kg'dır. Katılımcıların %2,22'si zayıf kilolu, %47,77'si normal kilolu, %50 'si fazla kiloludur. Katılımcılar %49,5 oranında son 7 gün içinde herhangi bir fiziksel aktiviteye katılmamıştır. Katılımcıların %15,3 'ü 1-2 kez; %15,0 'ı 3-4 kez; %8,5'i 5-6 kez ve %11,7'si ise 7'den fazla fiziksel aktiviteye katılım göstermiştir. Katılımcıların hafta içi günlerde fiziksel aktivitelere katılımları hafta sonu günlerine göre daha düşüktür. Cumartesi ve pazar günleri ise fiziksel aktiviteye katılım gösteren öğrenci sayısında bir artış olmaktadır. Öğrencilerin cinsiyet değişkenine göre fiziksel aktiviteye katılımlarını tespit etmek için bağımsız örnekler t-testinden faydalanılmıştır. Yapılan istatistik sonucu kızlar oğlanlara oranla daha az fiziksel aktiviteye katılım göstermektedir. Annenin BKI puanları, eğitim durumları, yaşı, ailenin gelir durumu, annenin spor yapma durumu ve ev ile okul arasındaki mesafeye göre katılımcıların fiziksel aktiviteye katılımları arasında anlamlı bir ilişki yoktur (P>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the physical activity status of middle school students according to some variables. Our study included 360 middle school students (52.2% boys, 47.8% girls) between the ages of 10-14 and parents consisting of parents. Physical Activity Scale for Adolescents (PAQ-C) was used to determine the physical activity status of secondary school students determined on a voluntary basis, and the demographic information form created by the researcher to learn the personal information of the students and parents. Research data were analyzed with IBM SPSS 20 package program. The result of Kolmogorov-Smirnov test used to test whether the data is normally distributed or not was found to be normally distributed. The data obtained in the study were determined using the independent samples t-test, One-Way Anova. Multiple Response test was used in the analysis of the multiple responses given by the participants in the PAQ-C questionnaire. The Pearson Correlation Test was used to determine the relationship between the parents 'information and the students' answers to the PAQ-C test. The average age of the students is 12.15 ± 1.209. The average height of the participants is 152.58 ± 11.100 cm. The weight average of the participants is 58.68 ± 11.45 kg. 2.22% of the participants are underweight, 47.77% are normal weight, 50% are overweight. 49.5% of the participants did not participate in any physical activity in the last 7 days. 15.3% of the participants 1-2 times; 15.0% 3-4 times; 8.5% participated in physical activities 5-6 times and 11.7% more than 7 times. Participants' participation in physical activities on weekdays is lower than on weekend days. On Saturdays and Sundays, there is an increase in the number of students participating in physical activity. Independent samples t-test was used to determine the participation of students in physical activity according to the gender variable. As a result of the statistics, girls participate in physical activities less than boys. There is no significant relationship between the participants' participation in physical activity according to the mother's BMI scores, educational status, age, family income, sports status of the mother and the distance between home and school (P> 0.05).