İstanbul'daki bir spor kulübündeki genç erkek basketbolcuların beslenme bilgileri ile spor yaralanmaları ve hastalık sıklıkları arasındaki ilişkinin saptanması
The assessment of the relation between nutrition knowledge and frequency of sports injury and illnesses in adolescent basketball players in İstanbul
  1. Tez No: 654420
  2. Yazar: BUKET MAMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İstanbul'da bir spor kulübündeki genç erkek basketbol oyuncularının beslenme bilgi seviyeleri, günlük enerji ve makro besin öğeleri tüketimleri ile sporcu yaralanma ve hastalık sıklıkları arasında bir ilişki olup olmadığına bakılması hedeflendi. Kesitsel olarak planlanmış çalışmada, 12-18 yaş arasında 67 sağlıklı erkek basketbol oyuncusuna, tek seferlik olarak demografik ve antropometrik profillerini, yaşam tarzlarını, spor yaralanması ve hastalık geçmişleri ile beslenme bilgi düzeylerini ölçmeye yönelik bir anket uygulanmış, toplam enerji ve besin öğeleri alımını belirlemek amacıyla da 3 günlük besin tüketim formu doldurtulmuştur. Beslenme bilgi puanı, alınan enerji ve makro besin öğeleri ile sporcu yaralanması ve hastalık sıklığı arasında bir ilişki olup olmadığına uygun istatistiki yöntemler ile SPSS 22.0 programı kullanılarak bakılmıştır. Beslenme bilgi puanı 50 altı ve üstü olan grupların spor yaralanması görülmesi, spor yaralanma sıklığı, yaralanma şiddeti, hastalanma durumu, üst solunum yolu enfeksiyonu (ÜSYE), sindirim sistemi hastalığı, diğer hastalık oranları anlamlı farklılık (p> 0.05) göstermemiştir. Spor yaralanması olan ve olmayan grupta enerji alım değerleri, karbonhidrat, protein ve yağ yüzde değerleri, kalsiyum ve D vitamini değerleri anlamlı (farklılıklar göstermemiştir (p>0.05). Spor yaralanmaları ve sporculardaki hastalık sıklıkları ile beslenme bilgi düzeyi, enerji ve makro besin öğeleri alımı arasında direkt bir ilişki saptanamamıştır. Beslenmenin spor yaralanmalarındaki ve hastalıklardaki etkisinin direkt ölçülmesinin zorlukları ve insan sağlığını ilgilendiren her alanda beslenmenin rolü olduğu düşünülünce, spor yaralanmaları gibi bir konuda da etkisi olması mümkün görünmektedir. Dış etmenlerden etkilenen spor yaralanmalarının dışlandığı bir örneklem grubu ile yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the relation between nutrition knowledge and frequency of sports injury and some illnesses in adolescent male basketball players. The study was planned as cross sectional and a questionnaire including the questions about demographic and anthropometric information, lifestyle profiles, sports injury, health status background and nutrition knowledge. Besides this survey, 3-day nutrition records were collected to assess the energy and macro nutrient intakes. SPSS 22.0 was used to assess the relation between nutrition knowledge and sports injury and illness frequency. No significant difference was found in injury and illness frequency between the groups who has a nutrition knowledge score below 50 and over 50 (p>0.05). No significant difference was found in energy and macro nutrient intakes between the groups who has sports injury and who has not. No relationship between sports injuries and nutrition knowledge cannot be found in this study as well as some illnesses. Considering the difficulties of measuring direct effects of nutrition on sports injuries and some illnesses and the importance of nutrition on every aspect of human health, it still seems possible that nutrition may have an effect on sports injuries. Studies that exclude the sports injuries caused by external factors may be more suitable to determine the effect of nutrition.