The development of ancient ship anchors and the anchors of coastal museums
Antik dönem gemi çapalarının gelişimi ve kıyı müzelerindeki çapalar
  1. Tez No: 65444
  2. Yazar: BİROL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN DOĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
IV ÖZET Gerçekleştirilen birçok araştırma sonucunda gemi çapalarının tarihsel süreç içinde bir gelişim gösterdikleri tespit edilmiştir. Bunun sonucunda, çapaların tipolojik ve teknolojik açıdan sistematik bir incelenmesi, arkeolojinin eksik kalan yönlerini tamamlamada yardımcı olacaktır. îlk olarak, antik dönemin bölgeler arasındaki deniz ticaretinin sınırlarının keşfine gidilebilir ve o dönem gemileri hakkında bilgilerimizi arttırabiliriz. Bunun yanısıra deniz yatağından çapaların toplanması ile de kayıp antik dönem demirleme yerleri ve limanlarının ortaya çıkması sağlanabilir. Bu amaçla, tez çalışmamda çapaların teknolojik ve tipolojik olarak tarihsel gelişimi incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In previous researches it was found out that ship anchors had developed in a hist orical process. Therefore examining these anchors sistematically in both typical and technological aspects will help us to complate the missing parts of archeology. First the limits of sea trade between reagions can be discovered and more information about the ships of that period can be gathered. Then by the collection of the anchors underwater ancient lost anchorages and ports can be found out. For this reason in this thesis the anchors have been searched and dated according to both their technological and typical aspects.