Sosyal medya reklamları, tüketici algıları, satın alma davranışları: Tüketicilerin demografik farklılıkları üzerine bir araştırma
Social media advertisements, consumer perceptions, purchasing behavior: A research on the demographic differences of the consumers
- Tez No: 654441
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU GİRİŞKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak son yıllarda daha fazla tüketici sosyal medya kullanır duruma gelmiştir. İşletmeler her ne kadar geleneksel medyaya yatırım yapsa da, sosyal medya kullanımının getirdiği avantajlar ve rekabet üstünlüğü sağlamak adına birçok işletme dijital pazarlama faaliyetlerini sosyal medya hesapları aracılığıyla yürütmeye yönelmektedir. Bunu dikkate alan çalışma, internet kullanımı artışına bağlı olarak oluşan sosyal medya kullanıcılığının sonucunda bu mecralarda yerini alan dijital reklamların tüketicilerin algısında ve satın alma davranışlarına etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda 811 katılımcı ile gerçekleştirilen anket çalışması ile sosyal medyanın tüketiciler için artan önemi ve tüketici davranışları üzerindeki etkisi görülmüştür. Çalışma dijital pazarlama, sosyal medya ve tüketici satın alma davranışına ilişkin yazın analizi ile başlamakta, sonrasında çalışma yöntemi ile ilgili detaylar paylaşılmaktadır. Çalışma bulgularının paylaşıldığı bölüm sonrasında sonuç, öneri ve kısıtlar ile çalışma tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the development of technology, more and more consumers use social media in recent years. Although businesses invest in traditional media, many businesses tend to carry out their digital marketing activities through social media accounts in order to gain competitive advantage and the advantages of social media use. Taking this into account, the study aims to investigate the effect of digital advertisements on the perception and purchasing behavior of consumers as a result of social media usage due to the increase in internet use. In this context, the increasing importance of social media for consumers and its effect on consumer behavior has been observed with a survey conducted with 811 participants. The study starts with the analysis of the literature on digital marketing, social media and purchasing behavior, after that details about the working method are shared. After the section in which the study findings are shared, the study is completed with the results, suggestions and limitations.