Ceza koşulunun indirilmesi
Reduction of penalty clause
- Tez No: 654445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ceza koşulu, mevcut ve geçerli bir borcun ileride hiç veya gereği gibi ifa edilmemesi halinde, borcun kararlaştırıldığı hukuki işlemde belirlenen ve ekonomik değeri bulunan ayrı ve bağımsız bir edimdir. Türk Borçlar Kanunu m. 179-182 hükümleri arasında düzenlenmiştir. Çalışmamızın konusunu ceza koşulunun indirilmesi ve indirim şartları oluşturmaktadır. Ceza koşulunun indirilmesi ve özellikle indirim şartları, Yargıtay kararları ve bilimsel çalışmalar çerçevesinde incelenmiştir. Aynı zamanda tacir bakımından da ceza koşulunun indirilmesi hususu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Penalty clause is a pre-determined conditional debt commitment with monetary value by the debtor towards the creditor and subject to be paid in the event of noncompliance of a principal debt of the debtor to the creditor. Penalty clause provisions are set forth between Articles 179-182 of Turkish Code of Obligations. The subject of study is to determine the conditions of the reduction of penalty clause. These conditions are examined in the doctrine and Supreme Court's decision. This study examines penalty clauses, reduction of excessive penalty clauses and the status and outcomes of them in case the debtor is a merchant.