Türk borçlar hukukunda ceza koşulunun indirilmesi
Reduction of penalty clause in Turkish law of obligations
  1. Tez No: 667876
  2. Yazar: MELİKE AKKOYUN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK PARLAK BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmamızın konusunu Türk Borçlar Hukukunda Ceza Koşulunun İndirilmesi oluşturmaktadır. Ceza koşulu, taahhüt edilen edimin hiç yerine getirilmemesi, eksik olarak yerine getirilmesi ya da taraflarca kararlaştırılan şekilde yerine getirilmemesi durumunda borçlunun, alacaklının uğrayacağı olası zararı karşılayacağını taahhüt ettiği, alacaklının alacağını garanti altına alan, borçluda ise ifa baskısı oluşturan, sözleşme anında ya da sonrasında kararlaştırılan aslilik ve fer'ilik özelliğine haiz ekonomik değeri olan bir edimdir. Ceza koşulunun indirilmesi, kamu düzeninden kaynaklanan emredici nitelikte bir kuraldır. Ceza koşulunun aşırı olması sebebiyle indirilmesi kuralı, borçlunun tacir sıfatına sahip olması durumlarında devre dışı kalacaktır ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 22. maddesi gereğince tacir olan borçlu ceza koşulundan indirim talep edemeyecektir. Ancak bu kural mutlak değildir ve ceza koşulunun ifa edilmesi borçlu tacirin mahvına neden olacak ise ceza koşulundan indirim mümkündür. Çalışmamızın birinci bölümünde ceza koşulu kavramına ilişkin genel açıklamalarımıza, ikinci bölümünde ceza koşulunun indirilmesine ilişkin genel açıklamalara, indirim şartlarına ve ölçütlerine ve son olarak ceza koşulunun indirilmesine ilişkin özel açıklamalara, tacirlerin ceza koşulu karşısındaki durumuna ve değerlendirmelerimize yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is ''Reduction of Penalty Clause in Turkish Law of Obligations''. The penalty clause means that a fixed sum that has to be paid by a party if this party doesn't pay his or her contractal duties, duly and timely. The reduction of penalty clause is a mandatory rule which stems from public order. If debtor is a trader at the same time, the rule which is about the reduction of penalty clause because it is excessive doesn't apply, and because of the article 22 of the Turkish Commercial Code No. 6102, trader debtor cannot demand the sale from the penalty clause. However, that rule is not certain and if the execution of the penalty clause will cause the destruction of the trader debtor, a reduction from the penalty clause can be possible. The first part of our study includes general explanations about the penalty clause. The second part is about general explanations about the reduction of penalty clause, discount terms and discount criteria. The last part includes special explanations about the reduction of penalty clause, the situation of traders in the case of the penalty clause and our evaluations.