Setting the record straight: a comparative analysis of google's organizational identity communication versus the media's portrayal
Kimlik hesaplaşması: Google'ın kurumsal kimlik iletişimi ve medya'nın tanımlaması karşılaştırmalı bir analizi
- Tez No: 654450
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ÖZDORA AKŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, Google'ın kurumsal kimliğini, ürünlerini ve servislerini tanıtmak amacıyla kurumsal iletişim stratejilerini nasıl kullandığını ve New York Times ve Guardian gibi ana akım medyanın kurumsal kimliğini nasıl yansıttığını karşılaştırmalı olarak incelemeye odaklanmıştır. Kimlik teorisi, kurumsal kimlik ve medya ve teknolojik ilerleme ile ilgili literatürlere dayanarak; bu vaka çalışmasında bir kurumun iletişim stratejilerini kendini topluma tanıtmak için nasıl kullandığını ve buna karşıt olarak geleneksel ana akım medyanın bu kurumu nasıl yansıttığı içerik analizi ile karşılaştırılmıştır. Burada ki amaç, kurumsal iletişim stratejileri ve uygulamalarının etkisini ortaya çıkartmaktır. Tezin sonucunda kurumsal kimlik açısından kurumsal kimlik farklılıkları belirlenerek Google'ın kurumsal kimliğini nasıl daha etkili bir biçimde yansıttığı ve hangi kavramlara karşı duruş sergilemesi gerektiği üzerine çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on how Google uses organizational communication strategies to introduce its organizational identity, products and services in comparison to how mainstream media outlets such as the New York Times and the Guardian portray their corporate identities. Grounded in identity theory, organizational identity, and based on literatures in media and technological advancements, the focus of this case study is comparing and contrasting how an organization uses communication strategies to introduce itself to the public, versus how traditional mass media covers the same organization through content analysis. The goal is to reveal the effectiveness of organizational communication strategies and practices. By designating organizational identity differencies, the thesis makes inferences on how Google can strengthen its portrayal of identity and adjust its attitude towards certain notions.