Does Bitcoin improve optimal portfolios? a stochastic spanning approach
Bitcoin optimal portföyleri iyileştirir mi? bir stokastik yayılma yaklaşımı
- Tez No: 654451
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu Tezde, Bitcoin'in çeşitli stokastik verimli portföylerde bir risk yayma aracı olarak etkisi değerlendirilmektedir. Burada kullanılan stokastik verimli portföyler, finansal piyasanın çeşitli sektörlerinin 11 farklı varlık sınıfı üzerinde stokastik yayılma modelinin uygulanması sonucu elde edilmiştir. Bitcoin'i içeren ve içermeyen bu portföylerin performansı Sharpe Oranı ile karşılaştırılmaktadır. Sonuçlar, çoğu durumda Bitcoin'in optimal portföyü geliştirdiğini ve yatırımlara dahil edilecek bir varlık olarak değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis evaluates the impact of Bitcoin as a means of portfolio diversification on different stochastically efficient portfolios. Here, the stochastic efficient portfolios are the results obtained by applying the stochastic spanning model on 11 different asset classes of various sectors of the financial market. Bitcoin exclusive and inclusive portfolios are compared with Sharpe ratio. Results reveal that in most of the cases, Bitcoin improves the optimal portfolio and should be considered as an asset to be included in investments.