Bal kabağı kabuğundan sülfürik asitle (H₂SO₄) hazırlanmış biyokömür ile metilen mavisinin sulu çözeltilerden giderimi
Removal of methylene blue from aqueous solutions with biochar prepared from pumpkin peel with sulfuric acid (H₂SO₄)
- Tez No: 654493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖZER, PROF. DR. MUSTAFA İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, metilen mavisi (MM) katyonik boyasının bal kabuğu kabağından sülfürik asitle hazırlanmış biyokömür (BKKB) üzerine adsorpsiyon davranışını araştırmayı amaçlamaktadır. Zirai bir atıktan düşük maliyetli bir adsorban oluşturmak amaçlanmış çok tabakalı yüzey alanı 3,92 m²/g olan biyokömür elde edilmiştir. Adsorban karakterizasyonu için yüzey alanına ek olarak kısmi ve elementel analizler ile FTIR analizi yapılmış, SEM görüntüleri alınmıştır. MM boyasının BKKB ile adsorpsiyonunu karakterize etmek için çözelti pH'sı, temas süresi, MM başlangıç konsantrasyonu ve adsorban dozu değişimlerinin etkileri incelenmiş ve orijinal çözelti pH'sında 1440 dakikalık temas süresi uygun bulunmuştur. Denge modellemesi sonuçları, Langmuir izoterminin, BKKB ile MM adsorpsiyonu için en yüksek r2 katsayısına dayalı olarak en uyumlu model olduğunu göstermiştir ki bu, tek tabakalı adsorpsiyonun baskın olduğunu göstermektedir. Langmuir izotermi ile maksimum adsorpsiyon kapasitesi de 208,33 mg g-1 olarak hesaplanmıştır. Kinetik modelleme sonuçları BKKB üzerine MM boyasının adsorpsiyon mekanizmasının kinetik davranışının yalancı 2. derece modeli ile daha iyi açıklanabileceğini göstermiştir. Elde edilen sonuçlar BKKB'nin MM uzaklaştırılmasında etkili bir adsorban olarak değerlendirilmesinin mümkün olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the adsorption behavior of methylene blue (MB) cationic dye on biochar prepared with sulfuric acid from pumpkin (PB). It was aimed to create a low cost adsorbent from agricultural waste, and biochar with a multilayer surface area of 3.92 m² g-1 was obtained. For adsorbent characterization, FTIR analysis was performed with partial and elemental analyzes in addition to the surface area, and SEM images were taken. In order to characterize the adsorption of MB dye with PB, the effects of solution pH, contact time, initial MB concentration and adsorbent dose changes were examined and 1440 minutes contact time was found suitable at the original solution pH. Equilibrium modeling results showed that the Langmuir isotherm is the most compatible model for MB adsorption with PB, based on the highest coefficient r2, indicating that monolayer adsorption is dominant. With the Langmuir isotherm, the maximum adsorption capacity was calculated as 208.33 mg g-1. Kinetic modeling results showed that the kinetic behavior of the adsorption mechanism of MB dye on PB can be explained better with the pseudo second order kinetic model. The results obtained show that it is possible to evaluate PB as an effective adsorbent for MB removal.