Dahili ve cerrahi bilimler uzmanlık öğrencilerinde ruhsal liderlik ve tükenmişlik sendromu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relation between the spiritual leadership and burnout syndrome in residents of internal and surgical sciences
- Tez No: 654494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN DAYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ: Ruhsal liderlik, çalışanların manevi ihtiyaçlarını karşılayarak hem birbirleriyle hem de bir parçası oldukları organizasyonla bağı güçlendirmeyi ve bu yolla verimliliği arttırmayı amaçlayan bir liderlik modelidir. Tükenmişlik sendromu ise özellikle insanlarla yüz yüze çalışan kişilerde ortaya çıkan, hizmet kalitesi ve verimlilikte azalmaya sebep olan bir kavramdır. Çalışmamızda dahili ve cerrahi bilimler uzmanlık öğrencilerinde ruhsal liderlik ve tükenmişlik sendromu arasındaki ilişkinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi, aynı zamanda çözüm önerileri sunulması ve literatüre katkı sağlanması hedeflenmektedir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza 01.10.2020 ve 01.12.2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapmakta olan, çalışmamıza katılmaya gönüllü 206 uzmanlık öğrencisi dahil edilmiştir. Çalışmamız kesitsel prospektif bir anket çalışmasıdır. Araştırmaya katılan bireylere 12 sorudan oluşan katılımcı bilgi toplama formu, ruhsal liderlik düzeyini belirlemek için 21 sorudan oluşan Ruhsal Liderlik Ölçüm Aracı (RLÖA), tükenmişlik düzeyini belirlemek için 22 sorudan oluşan Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ) uygulanmıştır. İstatistiksel analiz ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: Spiritual leadership is a leadership model which aims to improve productivity by meeting the spiritual needs of workers that both strengthen the connection with the other workers and the organization that the workers are the part of it. On the other hand, burnout syndrome is a concept which occurs especially in people who work face to face with other people that causes a decrease in both productivity and service quality. In the research, it is aimed to evaluate the relation comparatively between the terms spiritual leadership and burnout syndrome among the residents in the internal and surgical sciences. At the same time, it also aims proposing solutions and contributing to the literature. MATERIAL AND METHOD: 206 medical residents who work at the Health Sciences University (HSU), Haydarpasa Numune Training and Research Hospital between the dates 10.01.2020 and 12.01.2020 were voluntarily included in the study. Our study is a prospective, cross-sectional survey study. A participant information form consist of 12 questions, Spiritual Leadership Measurement Tool (SLMT) which consists of 21 question to determine the level of spiritual leadership, Maslach Burnout Index (MBI) which consists of 22 questions to determine the level of burnout were applied. For statistical analyses and calculations, IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007 programs were used.