Çocukluk çağı dilate kardiyomiyopati olgularınındeğerlendirilmesi
  1. Tez No: 654495
  2. Yazar: ARZU YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMİN KARADEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ocak/1999 – Ocak/2004 tarihleri arasında dilate kardiyomiyopati tanısı alan 41 hasta incelenmiştir. Hastaların 23'ü erkek, 18'i kızdı. Çalışmamızdaki erkek/kız oranı 1/1,27 olarak bulunmuştur. Çalışmaya alınan hastaların 15'inin(%36.6) 2 yaşın altında, 26'sının (%63.4) 2 yaş ve üstünde olduğu tesbit edildi. Hastalarımızın 17'sinde (%41.5) anne baba arasında akrabalık vardı. Hastalarımızın 13'ünde(%31.7) anne-baba birinci dereceden akraba iken, %58.5'inde anne-baba akrabalığı tespit edilmemiştir. Hastalarımızın aile sorgulamasında 12'sinde (%29.2) kardeş ölüm öyküsü vardı. Dosya incelemelerinde izlem sürelerinin 3 ay ile12 yıl (median 20 ay) arasında değiştiği tespit edilmiştir. Çalışmamızda 2 yaş altındaki hastalarımızın %4,8'i, 2 yaş ve üstündeki hastaların %7,3'ü toplam hastalarımızın %12,1 i eksitus olmuştur. Dilate kardiyomiyopatili hastalarda yaş, cinsiyet, akrabalık öyküsü, EKG değişiklikleri ve aritminin, dilate kardiyomiyopatinin prognozunu etkilemediği saptanmıştır. Ekokardiyografik olarak saptanan EF %30'un üstünde olan hastaların, %30'un altında olan hastalara göre prognozu olumlu etkilediği ancak bunun istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir. FS %15'in üstünde olan hastalarda, %15'in altında olan hastalara göre prognozun olumlu etkilendiği ve bunun istatistiksel olarak anlamlı olduğunu tespit ettik. Ekokardiyografi değerlerinden EF ve FS'nin prognozu belirlemede etkin olduğu, LVPWd, LVIDd ile LVIDs'nin prognoz ile ilişkili olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Dr. 41 patients diagnosed with dilated cardiomyopathy between January / 1999 - January / 2004 in Sami Ulus Children's Health and Diseases Training and Research Hospital were examined. 23 of the patients were male and 18 were female. The male / female ratio in our study was found to be 1 / 1.27. It was determined that 15 (36.6%) of the patients included in the study were under 2 years old, and 26 (63.4%) were 2 years and older. There was consanguinity between the parents in 17 (41.5%) of our patients. While the parents in 13 (31.7%) of our patients were first degree relatives, in 58.5% of our patients, the parents were not related. In the family interrogation of our patients, 12 (29.2%) had a sibling death history. In the file reviews, it was determined that the follow-up periods ranged from 3 months to 12 years (median 20 months). In our study, 4.8% of our patients under the age of 2 years, 7.3% of patients over 2 years old and 12.1% of our total patients died. It was determined that age, gender, family history, ECG changes and arrhythmia did not affect the prognosis of dilated cardiomyopathy in patients with dilated cardiomyopathy. It was determined that patients with echocardiographically detected EF above 30% had a positive effect on prognosis compared to patients with an EF of less than 30%, but this was not statistically significant. We found that the prognosis was positively affected in patients with FS above 15% compared to patients with an FS of less than 15% and this was statistically significant. It was observed that the echocardiography values ​​EF and FS were effective in determining the prognosis, and LVPWd, LVIDd and LVIDs were not associated with prognosis.