Uçucu organik bileşenler ile çalışılan bir ar-ge laboratuvarında kimyasal risklerin değerlendirilmesi
Evaluation of chemical risks in an r&d laboratory working with volatile organi̇k components
- Tez No: 654500
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KANDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Türkiye genelinde bulunan üniversite binalarının çoğu 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yürülüğe girmeden önce dizayn edildiği için bu üniversitelerde bulunan laboratuvarların fiziki koşullarının genel olarak iş sağlığı ve güvenliği şartlarına uygunluğunu belirlemek amacıyla Yozgat Bozok Üniversitesi Kimya Bölümünde bulunan 6 tane AR-GE Laboratuvarında ortam ve kişisel maruziyet ölçümleri yapılmıştır. Ölçümler sonucunda kimyasallar 1,1-Dikloroeten, Kloroform, Cis-1,3-Diklorpropen, Diklormetan, 2,2-Dikloropropan, Dibrommetan, 1,1,1-Trikoloroetan olarak tespit edilmiştir. Çalışanların kişisel maruziyetlerinin ulusal ve uluslararası maruziyet sınır değerlerine uygun olduğu gözlemlenmiştir. Bu ölçümlere dayanarak maruz kalınan uçucu organik bileşikler hakkında bilgi edinilmesi ve kimyasal risklerin belirlenmesi için risk değerlendirmesi Chemical Control Toolkit Yöntemi (Control of Substances Hazardous to Health Regulations-COSHH" ile Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından geliştirilen risk değerlendirme yöntemi) kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because most of the university buildings located in Turkey has been designed before No. 6331 occupational health and safety legislation come into force, there will be some studies, in order to determine the compliance with the occupational health and safety requirements of the physical conditions of the laboratories in this universities and to make these studies scientific, measurements need to be made. VOC measurements were made for the determination of exposures to volatile organik compounds in 6 R&D laboratory which has been stated in Yozgat Bozok University. Measurements need to be made to make these studies scientific. As a result of laboratory measurement results and analysis, there has been detected such as; 1,1-Dichloroetene, Chloroform, Cis-1,3-Dichlorpropene, Dichloromethane, 2,2-Dichloropropane, Dibrommethane, 1,1,1 Trichloroethane, according to the measurement results, it has been decided to conduct studies to investigate the effectiveness of the ventilation systems in R&D laboratories.