Türkiye'de farklı etnisiteye sahip kadınların aile içi şiddet yönünden incelenmesi
An examination of women of different ethnicities in Turkey in terms of domestic violence
- Tez No: 654506
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışma Türkiye'nin farklı bölgelerinde yaşayan ve farklı etnisiteye sahip kadınların aile içi şiddet yönünden incelenmesi, bölgesel ve etnik farklılıkların belirlenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Bu tanımlayıcı, kesitsel çalışma için bir anket formu hazırlandı. Bu anket Sosyo-demografik değişkenler ile beraber,“Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Tarama Formu”ndan oluşmaktadır. Batman, Diyarbakır, İstanbul, Konya ve Mardin illerinde, herhangi bir nedenle aile sağlığı merkezine başvurmuş 15 yaşından büyük kadınlar ile yüz yüze görüşüldü. Araştırma verilerinin istatistiksel değerlendirmesinde SPSS 15.0 for windows istatistik paket programı kullanıldı. Ölçümsel değişkenler ortalama ± standart sapma (SD) ile kategorik değişkenler sayı ve yüzde (%) ile sunuldu. Nitel değişkenlerin gruplar arası karşılaştırılmasında ki-kare (χ2) analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the domestic violence on women in Turkey and its variation in relation to women's ethnic backgrounds and geographical locales. Material and Method: A survey form was prepared for this cross sectional study. This survey included questions related to women's socio-demographic characteristics and a scale for“Domestic Violence toward Women”. This survey was implemented during face-to-face interviews with women over 15 years-old and who sought services from family health clinics in Batman, Diyarbakir, Istanbul, Konya and Mardin. The SPSS 15.0 for Windows was used to conduct the statistical analyses of the data. While scale results were reported using mean and ± standard deviation (SD), results from categorical outcomes were reported using percentage (%). Chi-square test was conducted to examine the differences across ethnicity and geographical locale.