Effect of abiotic stress application on bulb yield in GAF-MTN long day onion breeding lines
GAF-MTN uzun gün soğan ıslah hatlarında abiyotik stres uygulamasının baş verimine etkisi
- Tez No: 773602
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FUAT GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde, abiyotik stresin verim üzerine etkisini belirlemek için yirmi uzun gün soğan ıslah hattı kullanılmıştır. Tuz, kuraklık ve birleşik tuz ve kuraklık stresi soğan bitkilerinin baş bağlamaya başladığı aşamasında uygulanmış ve 20 gün boyunca devam etmiştir, kontrol grubu ise normal olarak sulanmıştır. Daha sonra tüm bitkiler normal şekilde sulanmıştır. Hasat edilen soğanların baş soğan ağırlığı, yüksekliği ve çapı ölçülmüştür. Her bir genotipin her muamelesi için çatal ve çürük baş soğan sayısı kaydedilmiştir. Baş soğan boyutu parametrelerinin analizinde, on ıslah hattı için her bir genotipin kontrol ve stresli grupları arasında yapılan karşılaştırmalarında önemli bir fark olmadığı görülmüştür. Islah hatlarından U2, U9, U23 ve U29, tüm baş soğan boyutu parametreleri için tüm stres koşullarına toleranslı bulunurken, U11, U17, U44 ve U57 en hassas genotipler olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, twenty long day onion breeding lines were studied to observe the effect of abiotic stress on their yield. Salt, drought and combined salt and drought stress were induced at the bulb initiation stage and continued for 20 days with a control that was irrigated normally. Thereafter, all plants were irrigated normally. Harvested bulbs were measured for bulb weight, height, and diameter. The number of split bulbs and rotten bulbs were recorded for each treatment of each genotype. Analysis of the bulb size parameters indicated that ten of the breeding lines had no significant difference after a comparison with the control and stressed groups of each genotype. U2, U9, U23 and U29 were found to be tolerant to all the stress conditions for all bulb size parameters, while U11, U17, U44 and U57 were the most sensitive genotypes.