Mekanik titreşim uyaranlarının ve düşük doz lazer uygulamasının mandibulası önde konumlandırılan sıçanlarda kondil üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
Evaluation and comparison of the effects of mechanical vibration stimuli and LOW-level laser application on condyle in rats during forward mandibular positioning
- Tez No: 654538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİSA GÜL AMUK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmanın amacı fonksiyonel aparey uygulaması yapılan sıçanlarda düşük doz lazer uygulamasının (DDLU) ve mekanik titreşim uygulamasının kondil gelişimi üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Bu amaçla çalışmamızda toplamda 70 adet Wistar albino cinsi sıçan kullanılmıştır. Toplam deney süresi 60 gün (30 gün kısa tdönem deney periyodu ve 60 gün uzun dönem deney periyodu) olarak belirlenmiştir. Yetmiş adet erkek Wistar sıçanı dört gruba ayrılmıştır: 1) kontrol grubu (mandibular ilerletme apareyi, DDLU veya mekanik titreşim uygulaması yok); 2) sadece mandibular ilerletme apareyi uygulaması; 3) mandibular ilerletme apareyi ve DDLU (940 nm, 100 mW); 4) mandibular ilerletme apareyi ve mekanik titreşim uygulaması (30 Hz, 0,3 gr). Deney hayvanlarının yarısı 30. günde ve diğer yarısı 60. günde sakrifiye edilmiştir. Mandibulardaki morfolojik değişiklikler, deney öncesi ve sonrası konik-ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Mandibular kondil ve glenoid fossadaki kemiğin mikroyapısının özelliklerini değerlendirmek ve karşılaştırmak için mikro-bilgisayarlı tomografi (mikro-BT) taraması ile üç boyutlu morfometrik analiz gerçekleştirilmiştir. Mandibular kondil kıkırdak tabakalarını değerlendirmek amacıyla histomorfometrik inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate and compare the effects of low level laser therapy (LLLT) and mechanical vibration application on condyle development in rats with functional appliances. A total of 70 Wistar albino rats were used in this study. The total duration of the experiment was 60 days (30 days of short term treatment and 60 days of long term treatment). Seventy male Wistar rats were divided into four groups: 1) negative control group (no bite-jumping appliance, LLLT, or mechanical vibration application); 2) positive control group (only bite-jumping appliance application); 3) bite-jumping appliance and LLLT application (940 nm, 100 mW); 4) bite-jumping appliance and mechanical vibration application (30 Hz, 0.3 g). The animals were sacrificed on days 30 and 60. Morphological changes in the mandibular were evaluated by comparing cone-beam computed tomography (CBCT) images from before and after the experiment. Three-dimensional morphometric analysis was realized with micro-computed tomography (micro-CT) scanning to evaluate and compare the features of the microstructure of bone in the mandibular condyle and glenoid fossa. The histomorphometric examination was performed to evaluate the mandibular condyle cartilage layers.