Türkiye'de bireysel müşterilerin katılım bankacılığı ve konvansiyonel bankacılık tercihlerini etkileyen faktörler
Factors affecting individual customer preferences for conventional banking and participation banking in turkey
- Tez No: 654559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM ÇAKMAK ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bankacılığın izlerine ilkçağlarda rastlanmakla birlikte 1300'lü yıllardan itibaren gelişimini sürdürmüş ve 20. yy'da Amerika Merkez Bankası'nın kurulması ile modern bankacılık sistemine geçiş yapılmıştır. Ekonomik sistemin gereklerine göre gelişen bankacılık sektöründe günümüzde konvansiyonel bankacılık dışında farklı bankacılık türleri de mevcuttur ve her bir bankacılık türü giderek daha etkin bir şekilde faaliyetine devam etmektedir. Türkiye'de 2001 Bankacılık Krizi'nden sonra bankacılık sektöründe yapılan düzenlemelerle sağlam bir bankacılık sistemi oluşturulmuştur. Bu çalışmada bireylerin konvansiyonel bankacılık ile katılım bankacılığını tercih etme nedenleri üzerine bir araştırma yapılmaktadır. Örneklem sayısının yeterli olup olmadığı ve verilerin faktör analizine uygun olup olmadığı KMO katsayısı ve Bartlett Sphericity testi SPSS programında yapılarak değerlendirilmiş, elde edilen sonuçlar doğrultusunda gerekli görülen ifadeler çıkarılmıştır. Ön test sonrasında oluşturulan çalışma, Google formlar aracılığı ile katılımcılara uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilerek geçerlilik ve güvenirlik koşullarının sağlandığı tespit edilmiştir. Ayrıca ölçekte yer alan ifadelere açıklayıcı faktör analiz yapılmış ve dört faktörlü bir sonuç elde edilmiştir. Elde edilen bu alt faktörler için gerekli olan geçerlilik ve güvenilirlik testleri ile örneklem grupları arasındaki farlılıkların anlamlı olup olmadıklarını tespit edebilmek amacıyla normallik, basıklık – çarpıklık, t testleri ve Anova testleri yapılmıştır. Yapılan bu çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda bankaların müşteri portföylerini oluşturmada ne gibi yollar izlemeleri ve var olan müşterilerini ellerinde tutabilmek için nelere dikkat etmeleri gerektiği gibi soruların cevaplarının yanı sıra konvansiyonel bankacılık ile katılım bankacılığı tercih sebepleri arasındaki farlılıkların neler olduğu vb. soruların cevaplarına ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the traces of banking can be found in ancient times, it has continued its development since the 1300s and in the 20th century, with the establishment of the Central Bank of America, the modern banking system was transitioned. In the banking sector, which develops according to the requirements of the economic system, there are different types of banking today, apart from conventional banking, and each type of banking continues to operate more and more effectively. İn Turkey after the 2001 Banking Crisis, a sound banking system was established with the regulations made in the banking sector. In this study, a research is carried out on the reasons for individuals to prefer conventional banking and participation banking. Whether the number of samples was sufficient and whether the data were suitable for factor analysis were evaluated by making the KMO coefficient and Bartlett Sphericity test in the SPSS program, and the necessary expressions were removed in line with the results obtained. The study, which was created after the pre-test, was applied to the participants through Google forms and it was determined that the validity and reliability conditions were met by analyzing the obtained data with the SPSS program. In addition, an explanatory factor analysis was performed for the expressions in the scale and a four-factor result was obtained. The validity and reliability tests required for these sub-factors and normality, kurtosis-skewness, t-tests and Anova tests were conducted in order to determine whether the differences between the sample groups were significant or not. In line with the results obtained from this study, the answers to the questions such as what ways banks should follow in creating their customer portfolios and what they should pay attention to in order to keep their existing customers, as well as what the differences are between the reasons for preferring conventional banking and participation banking, etc.were tried to be reached.