Bireysel müşterilerin katılım bankacılığını tercih nedenleri: Zonguldak örneği
A research on the reasons why individual customers prefer participation banking: The Zonguldak example
  1. Tez No: 948642
  2. Yazar: AHMET AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İSLAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Türkiye'de bankacılık ve finans, günümüze kadar sürekli olarak krizlere maruz kalmış ve birçok krize de sebep olmuştur. 2001 yılındaki küresel krizde Türkiye'deki bankalar, ülke ekonomisini uzun bir süre sıkıntıya sokmuştur. Krizde Türkiye çeşitli yönlerde etkilenmiş, daha sonra bankacılık yeniden yapılanmaya ve toparlanmaya başlamıştır. Bu süreçte bankacılık ve finans alanında çeşitli düzenlemelere gidilmiş. Teknolojik, hukuksal, yönetim ve idari alanlarda birçok düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan düzenlemeler akabinde bankacılık pozitif olarak ilerlemiş ve kâra geçmiştir. (Duramaz S, Erol İ, 2018) Bununla beraber, konvansiyonel bankaların yanı sıra katılım bankacılığı da yeniden yapılanmıştır. Faiz hassasiyetine önem veren katılım bankacılığı“tüm bankacılık işlemlerini yapan, kâra ve zarara katılmayı benimseyen ve buna göre fonları toplayan ticari işler, ortaklık kurulması ve kiralama modelleri gibi yöntemlerle finansman sağlayan bir bankacılık sistemidir.”olarak tanımlanmaktadır (TKBB,2021). Katılım bankacılığı alanında da çeşitli düzenlemeler ve iyileştirme çalışmaları yapılmıştır. Birçok ülkede bireylerin banka seçiminde etkili olan sebeplerin araştırılması hususunda birçok araştırma ve çalışma yapılırken ülkemizde bu konudaki yapılan araştırmaların yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Bankacılık ve finans alanında hizmet almak isteyenlerin katılım bankacılığı faaliyetlerine yönelik istek, tavır ve alışkanlıklarının tespit edilmesi, faizsiz finans sisteminin gelişmesi açısından önem arz etmektedir. (Toraman vd. 2015) Bu araştırmanın amacı; Müşterilerin katılım bankacılığını tercih etme nedenlerinde demografik özelliklere göre anlamlı farklılıklar olup olmadığının ve hangi demografik özelliklerin tercihlerde daha etkili olduğunun tespit edilmesidir. Araştırma kapsamında 6 hipotez geliştirilmiş olup, yapılan analizler sonucunda; hizmet kalitesi faktörlerinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Elde edilen bulgulara göre bir takım öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The banking and finance sector in Turkey has been continuously exposed to crises up to the present day and has also caused many crises. During the 2001 global crisis, banks in Turkey caused the country's economy to suffer for a long time. During the crisis, Turkey was affected in various ways, and later the banking sector began to be restructured and recover. During this process, various regulations were implemented in the banking and finance sector. Many regulations were made in the technological, legal, management, and administrative fields. After the regulations, banking has progressed positively and has become profitable. (Duramaz S, Erol İ, 2018) Additionally, participation banking has also been restructured alongside traditional banks. Participation banking, which places importance on interest sensitivity, is defined as“a banking system that performs all banking transactions, adopts profit and loss sharing, raises funds accordingly, and provides financing through methods such as commercial transactions, establishing partnerships, and leasing models.”“It is defined as follows”(TKBB,2021). Various regulations and improvement efforts have also been made in the field of participation banking. While many countries have conducted numerous studies and research on the factors affecting individuals' bank choices, it has been determined that the research conducted on this topic in our country is insufficient. Determining the desires, attitudes, and habits of those seeking services in the banking and finance sector towards participation banking activities is important for the development of the interest-free finance system. (Toraman vd. 2015) The purpose of this research is to determine whether there are significant differences in demographic characteristics among the reasons why customers prefer participation banking and which demographic characteristics are more effective in preferences. Six hypotheses were developed within the scope of the research and as a result of the analysis; significant differences were found in service quality factors. A series of suggestions were developed according to the findings.