Çocuk evleri sitesinde kalan ergenler ile ailesinin yanında yaşayan ergenlerin babalık rolüne ilişkin algılarının incelenmesi
Analysis of perceptions of the fatherhood role of adolescents staying in the children houses buildings and those living with their families
  1. Tez No: 654560
  2. Yazar: ABDULVAHAP ALPEREN AKSÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YEŞİM ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada yetiştirme yurdunda kalan ergenler ile ailesinin yanında yaşayan ergenlerin babalık rolüne ilişkin algılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubu, Malatya ilinde bulunan Malatya çocuk evleri sitesi erkek Yetiştirme yurdunda kalan 100 ve Malatya ilinde bulunan bir Liseye devam etmekte olan 100, toplam 200 ergendir. Araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılan veri toplama aracı iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde kişisel bilgi formu, ikinci bölümünde ise Kuzucu (1999) tarafından geliştirilen“Babalık Rolü Algı Ölçeği”kullanılmıştır. Veri toplama aracı ile elde edilen verilerin analizleri, SPSS 20 istatistik programı ile yapılmıştır. Ergenlerin demografik özellikleri, frekans ve yüzde dağılımları ile belirtilmiştir. İki gruplu karşılaştırmalarda t Testi, ikiden fazla gruplu karşılaşmalarda tek yönlü varyans analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, ailesiyle yaşayan ergenlerin yaş grupları, yaşadığı yer, ebeveynlerinin hayatta olma durumu ile Babalık Rolü Algı Ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Yetiştirme yurdunda büyüyen ergenlerin yaş grupları ile Babalık Rolü Algı Ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmemişken, Yetiştirme yurdunda büyüyen ergenlerin annenin yaşama durumu, anneyle görüşme durumu, babanın yaşama durumu, babayla görüşme durumu, büyüdüğü ortam ile Babalık Rolü Algı Ölçeği puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the perceptions of adolescents living in orphanages and adolescents living with their families about the paternal role. The sampling group of the study is 100 adolescents, 200 adolescents, who are attending High School and 100 who are staying in Malatya children's homes site in Malatya province. The questionnaire form used as data collection tool in the research consists of two parts. In the first part, personal information form and in the second part,“Paternity Role Perception Scale”developed by Kuzucu (1999) was used. The data obtained through the questionnaire were analyzed with the SPSS 20 statistics program. The demographic characteristics of individuals are indicated by their frequency and percentage distributions. In two-group comparisons, Student t Test was evaluated using one-way analysis of variance in more than two-group matches. As a result of the study, no statistically significant difference was found between the age groups of the adolescents living with their families, the place they live, their parents' survival and the Paternal Role Perception Scale scores. While no statistically significant difference was found between the age groups of the individuals growing up in the orphanage and the Paternal Role Perception Scale scores, the status of the mother's living status, meeting with the mother, the living situation of the father, the meeting with the father, the environment in which she grew up and the Paternal Role Perception Scale score No significant difference was found.