Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının Türk Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuklarına ölçülülük ilkesi bağlamında etkisi
The effect of the decisions of the European Court of Human Rights on Turkish Criminal and Criminal Laws in the context of the principle of measurement
- Tez No: 654585
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Çalışmamızın konusu, tarafı olduğumuz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin denetim mekanizması olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin, Türkiye hakkında vermiş olduğu kararların, Türk Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuklarına olan etkileridir. Çalışmamızın amacı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Türkiye hakkında verilen kararları incelenerek, Türk Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuklarındaki etkilerinin neler olduğu anlatmaktır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında dile getirilen ve mahkemenin temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırmasında dikkate aldığı ölçülülük ilkesinin, Türk Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuklarına etkilerini, mahkeme kararları, yargı içtihatları ve doktrindeki görüşlerden yararlanarak saptamaktır. Bu açıdan, mahkeme kararlarının iç hukuka etkilerinin anlaşılması bağlayıcılığı üzerinde durulduktan sonra, Türk Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukukları ölçülülük ilkesinin ne anlama geldiği ve etkilerinin neler olduğu açıklandıktan sonra, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Yargıtay'ın ölçülülük ilkesine başvurduğu kararlara yer verilmiş, ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararlarının, Türk Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuklarına etkileri, ölçülülük ilkesi yönüyle aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the impact of the decisions made by the European Court of human rights on Turkey, the Supervisory Mechanism of the European Convention on human rights, to which we are a party, on Turkish Criminal and Criminal Procedure laws. The aim of our study is to examine the decisions of the European Court of Human Rights in Turkey and to explain what their effects are in Turkish Criminal and Criminal Procedure Law. It is to determine the effects of the moderation principle expressed in the decisions of the European Court of Human Rights and which the court takes into account in the limitation of fundamental rights and freedoms on Turkish Criminal and Criminal Procedure Law by using the opinions of court decisions, judicial case law and doctrine. In this respect, court decisions after the understanding of the effects of binding focused on the domestic law of the Turkish Criminal Code and Criminal Procedure Law after explaining the meaning and what are the effects of the principle of proportionality, the European Court of human rights refers to the principle of proportionality and the Supreme Court decisions that are included in there, and then the decisions of the European Court of human rights, the Turkish Criminal Code and the Criminal Procedure Law, the effects of Aspect were transferred to the principle of proportionality.