Klasik dönem klazomenai limanı tipolojisi
Typology of classical age clazomenia harbour
- Tez No: 65458
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada antik Klazomenai Klasik devir limanının tipolojik yapısı incelenerek benzer liman yapıları ile karşılaştırılmasına gidilmiştir. Bu amaç doğrultusunda Karantina adası ve çevresinde bir sualtı yüzey araştırması yapılarak kalıntıların dağılımı saptanmış, adanın batı yüzünde toplandığı görülen liman tesislerinin incelenmesi amacı ile bu noktalarda gözlem dalışları yapılmıştır. Gözlemler sonucunda çizim amacı ile alanda sabit noktalar tespit edilmiş ve bunların yardımı ile gerek genel plan gerekse de detay çizimler yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda Klazomenai limanının bir koyun mendirekler ile kapatılarak oluşturulan liman tipine uyduğu görülmüştür. Elde edilen bulgulara dayanarak bu limanın M.Ö 499'dan öncesine ait olamayacağı anlaşılmış ve Roma Döneminde çeşitli eklentiler ve onarımlarla kullanılmaya devam edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, typological construction of ancient Klazomenai harbour were investigated and compored with same harbours. For that reason, underwater survey were made m Karantina island and dispersion of remains were fixed. Survey diving was made for investigation harbour construction which has been located west of island. The results of observations, fix point (stand point) in this area were determined and then, either general or detail plan were drawn. Klazomenai harbour consisted of a bay enclosed by two moles. According to the results of investigation, this harbour has related to after 499 B.C. and it had been used m Roman date.