The Carter administration's Pakistan policy before and after the Soviet invasion of Afghanistan
Afganistan'ın Sovyetler tarafından işgali öncesi ve sonrası Carter yönetiminin Pakistan politikaları
- Tez No: 654595
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OWEN MILLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
A.B.D. ve Pakistan'ın ikili ilişkileri birbirlerine yaklaşılıp daha sonra uzaklaşılan fakat temel olarak güvenlik kaygılarıyla şekillenen karmaşık dönemlerden geçmiştir. Carter yönetiminin ilk iki yılında Pakistan'la olan ilişkiler temel olarak A.B.D'nin nükleer silahların yaygınlaşmasını önlemeyi amaçlayan dış politikası yüzünden çıkarların farklılaşmasıyla sonuçlanan birbirinden uzaklaşmaya sahne olmuştur. Bu tez, Washington ve İslamabad'da bu minvalde gelişen dış politikaların uygulanması sonucu oluşan diplomatik ve siyasi söylemleri arşiv kaynaklarına dayanarak tahlil etmeyi amaçlamaktadır. Bu tez, politika üreticilerinin bazı zamanlarda olay yerinde bulunan diplomatlardan farklı düşündüğünün altını çizip devlet yönetiminin ardındaki karmaşıklık, diplomasi sanatı ve A.B.D.- Pakistan ilişkilerinin jeopolitik-jeostratejik temel hatlarını vurgular. Carter yönetiminin Pakistan politikasında önemli bir yer işgal eden nükleer yaygınlaşmayı önleme planı ancak bölgede oluşan harici birkaç olayın sonucu olarak bir kenara bırakılmıştır. Bu gelişmeler sırasıyla: İran devrimi, Mekke'nin kuşatılması, siyasal İslam'ın yükselişi ve yukarıda bahsi edilen olayların iki ülkenin kamuoyu görüşlerine etkisi ve en önemlisi Sovyetlerin Afganistan'ı işgalidir. Bütün bu olayların güvenlik alanındaki çeşitli sonuçları Başkan Carter'ı Pakistan'la müttefikliğin temellerini inşa etmeye yöneltmiş ve bu da Sovyetleri Afganistan'dan dışarı atmaya yetmiştir.
Özet (Çeviri)
The United States and Pakistan's bilateral relationship has seen complex periods of converging and diverging interests that have been shaped by security concerns. The first two years of the Carter administration's relations with Pakistan saw a divergence of interests primarily due to the United States' pursuit of its nuclear non-proliferation foreign policy. This study uses archival material to analyze the diplomatic and political discourse which unfolded in Washington D.C. and Islamabad during the enforcement of this policy. The study underlines that policymakers are at times divorced from the experiences of diplomats on ground and highlights the complexity behind state craft, the art of diplomacy and the geopolitical and the geostrategic contours of the United States and Pakistan's bilateral relationship. The Carter administration's Pakistan policy vis-à-vis nuclear non-proliferation was only side stepped after a number of external factors in the form of regional events took place. These included, the Iranian revolution, the siege of Mecca, the rise in politicized Islam, the impact these events had on the domestic public opinions of both nations and last but not least, the Soviet invasion of Afghanistan. The multiple security implications of all these events led President Carter to build the foundation for the alliance with Pakistan which would succeed in driving the Soviet Union out of Afghanistan.