Din eğitiminin depresyonu azaltıcı etkileri
Depression-reducing effects of religious education
  1. Tez No: 654610
  2. Yazar: ESMA NUR BEZEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR GÖZÜTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Din Eğitimi bireyin doğumundan ölümüne kadar hayatın her alanında bireyle ilişkisi olan bir alandır. Bu açıdan disiplinler arası bir nitelik taşımaktadır. Din eğitimi ve depresyon arasındaki bağlantı bu disiplinler arası özelliğe dayanmaktadır. Bu çalışmanın amacı din eğitiminin insanı disiplinize ve motive eden yönünü depresyonu azaltıcı etkiler ile bütünleştirmektedir. İnsanın sağlığına olumlu etkileri bulunan dini bilgilerin önemini vurgulamak ve bu alanda yapılan çalışmaların genişletilmesine kaynaklık etmek bu araştırmanın en temel amaçları arasındadır. Önemli bir problem durumu olan depresyon hayatın her alanına etki etmektedir. Yapılan bazı araştırmalar Dindarlık seviyesi yüksek olan insanların, kalp ve damar hastalıklarına daha az yakalandıkları, ölüm nedenlerinin strese bağlı hastalıklardan kaynaklanmaması ve daha uzun süre yaşadıklarını ortaya koymuştur. Bireye verilen dua, tevekkül, inanç, gibi birçok çeşitli öğretinin manevi boyutu ruh sağlığı ile bağlantılıdır. Bu eğitimin depresif belirtiler gösteren bireylere tesirleri bilimsel araştırmalar ışığında ele alınarak depresyonu azaltacak sonuçları ortaya koymayı hedeflemekteyiz. Gerek ülkemizde gerekse yurt dışında yapılan istatistiksel çalışmalarla elde ettiğimiz neticelerle disipliner arası bir faydalı bir çalışma ortaya koymayı umut etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Religious education is an are at hat has relation ships within dividuals in everyarea of life, fromthebirth of thein dividualto his death. In this respect, it has an inter disciplinary quality. The link between religious education and depression is based on this inter disciplinary feature. The aim of this study integrates the disciplinary and motivatin gaspects of religious education with depression reducing effects. Thus, it aims to achieve positive results with The contribution to this area. It is amongthe main objectives of this research to emphasize the importance of religious information that has positive effects on human healt hand to expand the studies in this field. Data reveal how important this is sue is is that people with high levels of religious nessareless likely to suffer from cardiovascular diseases, thecauses of deathare not caused by stress relate dillnesses, and that they live longer. The codes that religion imposes on manare the limits, responsibilities and depression-reducingeffects. In this respect, our aim is to obtain important solutions by revealing there asons of the distance of individuals who have received religio use ducati on from depression. The aim here is toreveal there ducing effects of there lation ship between religio use ducation and thein dividual from birth to death on depression, which is a mental disorder. The spiritual dimension of many different teachings, such as prayer, trust, belief, is linked to mental health. We aim to reveal there sults that will reduce depression by considering the effects of this education on individuals with depressive symptoms in the light of scientifi cresearch. We hope to produce an inter disciplinary useful study with there sults we have obtained both in our country and abroad.