Pazarlama yetenekleri ve girişimci pazarlamanın ihracat performansına etkisi: Türkiye doğaltaş sektörü (mermer) üzerine bir araştırma
The effect of marketing capabilities and entrepreneurial marketing on export performance: A study on the Turkish natural stone sector (marble)
  1. Tez No: 950293
  2. Yazar: SALİH CEREN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. TÜLAY ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki mermer sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin ihracat pazarlama yetenekleri ile girişimci pazarlama yönlerinin, ihracat performansı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel soruları, mermer sektöründeki işletmelerin girişimci pazarlama ve ihracat pazarlama yeteneklerinin ihracat performansına etkisi olup olmadığı ve bu yeteneklerin işletmelerin tanımlayıcı özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğidir. Araştırmanın evrenini, 2024 yılında İzmir'de düzenlenen 29. Marble İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'na katılan mermer ihracatçısı işletmeler oluşturmaktadır. Fuar katılımcıları arasından kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 223 işletme ile nicel yöntem kullanılarak anket uygulanmıştır. Araştırmada, girişimci pazarlama yeteneği büyüme odaklılık, fırsat odaklılık, müşteri odaklılık, ağlar üzerinden değer yaratma, informal pazar bilgisi ve pazara yakınlık boyutları; ihracat pazarlama yeteneği ise fiyatlandırma, ürün geliştirme, dağıtım ve iletişim boyutlarıyla ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar, işletmelerin hem girişimci pazarlama hem de ihracat pazarlama yeteneklerinin ihracat performansı üzerinde olumlu ve anlamlı etkileri olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, girişimci pazarlama boyutlarından büyüme odaklılık, fırsat odaklılık ve müşteri odaklılık boyutlarının ihracat performansı üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Buna karşılık, ağlar üzerinden değer yaratma, informal pazar bilgisi ve pazara yakınlık boyutları ihracat performansını pozitif yönde ve anlamlı şekilde etkilemiştir. İhracat pazarlama yeteneği boyutlarından ürün geliştirme ve dağıtım yetenekleri ihracat performansına olumlu katkı sağlarken, fiyatlandırma ve iletişim yeteneklerinin etkisi anlamlı bulunmamıştır. Ayrıca, işletmelerin tanımlayıcı özelliklerine göre girişimci pazarlama, ihracat pazarlama yetenekleri ve ihracat performansı arasında kısmi anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Bu bulgular, mermer sektöründeki firmaların ihracat başarısını artırmak için özellikle ağlar üzerinden değer yaratma, pazara yakınlık ve ürün geliştirme gibi alanlara odaklanmalarının önemini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, çalışmanın sonuçları literatürdeki girişimci ve ihracat pazarlama yeteneklerinin firmaların uluslararası başarısındaki kritik rolünü desteklemekte olup, mermer sektörüne özgü stratejik öneriler sunmaktadır. Araştırma, Türkiye'nin önemli bir ihracat sektöründe faaliyet gösteren firmalara yönelik pazarlama stratejilerinin geliştirilmesine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of export marketing capabilities and entrepreneurial marketing orientations on export performance in businesses operating in Turkey's marble sector. The main research questions investigate whether entrepreneurial marketing and export marketing capabilities influence export performance and whether these capabilities vary according to the descriptive characteristics of the businesses. The research population consists of marble exporting firms that participated in the 29th Marble İzmir International Natural Stone and Technologies Fair held in İzmir in 2024. A quantitative method was employed, and surveys were conducted with 223 firms selected through convenience sampling from among the fair participants. In the study, entrepreneurial marketing capability was measured using the dimensions of growth orientation, opportunity orientation, customer orientation, value creation through networks, informal market intelligence, and market proximity. Export marketing capability was measured through pricing, product development, distribution, and communication dimensions. The findings revealed that both entrepreneurial marketing and export marketing capabilities have a positive and significant impact on export performance. However, among the entrepreneurial marketing dimensions, growth orientation, opportunity orientation, and customer orientation were not found to have a significant effect on export performance. In contrast, value creation through networks, informal market intelligence, and market proximity were found to positively and significantly affect export performance. Regarding export marketing capabilities, product development and distribution had a positive impact, while the effects of pricing and communication capabilities were not found to be significant. Additionally, partial significant differences were observed in entrepreneurial marketing, export marketing capabilities, and export performance based on the descriptive characteristics of the businesses. These findings highlight the importance of focusing on areas such as value creation through networks, market proximity, and product development to enhance export success in the marble sector. In conclusion, the results of the study support the critical role of entrepreneurial and export marketing capabilities in firms' international success as identified in the literature and provide strategic recommendations specific to the marble industry. The research sheds light on the development of marketing strategies for firms operating in one of Turkey's key export sectors.