Ege'de bronz çağı tekneleri
Aegean bronze age ships
- Tez No: 65463
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
(V ÖZET Bu çalışmada Klasik Yunan dünyasının gemicilik geleneklerine öncülük etmiş ve ona bir çok miras bırakmış olan Bronz Çağı gemilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Bronz Çağı boyunca görülen tekne tipleri“tekne formu”baz alınarak incelenmiş ve gruplara ayrılmıştır. Bu inceleme sonucu Bronz Çağı Ege dünyasında dört ana tekne formu kullanıldığı ve bu tekne formlarının işlevlerine göre detaylarda farklılıklar gösterdiği ortaya konmuştur. Geç Bronz Çağı içlerinde ortaya çıkan bir tekne formunun ise Klasik Yunan dünyasının başlıca gemi tipinin öncüsü olduğu saptanmıştır. Bronz Çağı boyunca kullanılan bu farklı ve yoğun gemi tipleri ise bize şimdi olduğu üzere Ege dünyasında denizciliğin büyük önem taşıdığım ve gemicilik geleneğinin çok erken dönemlere gittiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Aim of this study is to understand and classify the Aegean Bronze Age ships that have been ancestor of the first millenium B.C. maritime activities and left them a lot of customs For this purpose, the Bronze Age ships have been studied and classified in the base of their hull forms. In Aegean Bronze Age four main hull forms have been used and these hull forms had differences in detail and functions. A hull form which has developed in this period have been the ancestor of the main ship type of the first millenium, B.C. Greek Culture. This ship forms which have been used in the course of Bronze Age are showing us that the maritime activities in the Aegean Sea had been important in all times and a lot of maritime customs were even known from the earliest times.