Grafik tasarımın haber anlatısına yansıması (Anadolu Ajansı örneğiyle)
The reflection of graphic design to news reporting (Anadolu Agency example)
- Tez No: 654625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUR IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Güzel Sanatlar, Journalism, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
İçinde yaşadığımız dijital çağ, diğer birçok alanda olduğu gibi kitle iletişim araçlarını da yapısı ve yöntemi bakımından etkilemektedir. Bu etkinin neden olduğu değişim, Medya Kuruluşlarını ürettiği içerikleri sunma biçimlerinde yeni yöntemler bulmaya zorlamaktadır. Hedef kitlenin Yeni Medya ile birlikte haber okuma alışkanlıklarının değişime uğraması, Ajans haberciliğinde de anlatı yapısının dönüşümünü, haber metinlerinin hedef kitleye yönelik temel istatistik bilimi ve grafik tasarım metotlarını birleştiren bir dil ile sunulmasını zorunlu kılmaktadır. İletinin, haber üretim yöntemlerinde yer alan grafikli haber ile kitlelere aktarılması ve bu iletim sürecinde haberi yansıtan göstergeler, haberdeki bilgi kümelerinin grafik tasarım olarak yansıması, göstergelerin ilkeleri ile diğer sık başvurulan grafik gösterge örnekleri bu tezin inceleme alanına girmektedir. Çalışmada, haber metinlerinde bulunan soyut kavramların grafik tasarım açısından yansıması, göstergelerin ilkeleri, Anadolu Ajansı'nın 2019 yılında ürettiği durağan/statik infografikler üzerinden ele alınmaktadır. Çalışmada ayrıca, grafik Tasarımın haber anlatısında nasıl kullanıldığı ve algısal teoriler ışığında“iletişimin yapılandırılmasına”etkileri araştırılmıştır. Geleceğin haber anlatma yöntemlerinden biri olarak gösterilen infografiklerin, bilgi/veri ile grafik unsurlarını buluşturması nedeniyle yazılı haberin daha iyi anlaşılmasına da yardımcı olduğu varsayılmaktadır. Araştırmanın sonunda elde edilen bulgulara göre“Grafik Tasarım İş Akış Modeli”önerisi oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
The digital age we live in effects the mass media in terms of its structure and method like in many fields. The change caused by this effect forces media organizations to find new presentation methods for the content they have produced . With new media, the news reading habits of the target audience has changed. This change has forced the narrative structure to transform and caused basic statistics science and graphic design methods to combine in one language in order to present the news texts to the target audience. The research area of this master's thesis include the following; transferring of the message to the masses via graphic news, using indicators that reflect the news during message transferring process, reflecting the information clusters in the news as graphic designs, principles of the indicators, other frequently used graphic indicator examples. The reflection of abstract concepts found in news texts in terms of graphic design and principles of the indicators are approached in this study based on Anadolu Agency's static infographics which are produced in 2019. Also in this study how graphic design is used in news narration and the effects of“structuring of communication”in line with perceptual theories. Infographics who are shown as one of the future story telling methods are assumed as helping the text news to be understood better by combining information/data and graphic components. According to the facts that will be obtained, at the end of this study“Graphic Design Workflow Model”proposal will be created.