İş hukukunda arabuluculuk
Mediation practice in Turkish labor law
- Tez No: 654624
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Arabuluculuk, ülkemiz coğrafyasında mazisi çok eskilere dayanan bir çözüm yolu olarak kullanılan sistemdir. Bu sistem 2013 yılı itibariyle kanunlaşarak sınırlarımız içerisinde adının resmiyetini duyurmuştur. Her geçen gün yaygınlaşan bu sistem ilk, ihtiyari olarak hukuk uyuşmazlıklarında karşımıza çıksa da yıllar 2018' i gösterdiğinde dava şartı halini almıştır. Dava şartı ilk olarak İş Hukuku kapsamında oluşan uyuşmazlıklarda değerlendirilmiştir ve gelen yüksek başarı oranlarından sonra hukuk uyuşmazlıklarının yaşandığı diğer alanlarda da yaygınlaşmaya başlamıştır. Ülkemizin yargı iş yükü düşünüldüğünde, iş hukuku alanının yaşadığı yoğunluk getirilen arabuluculuk sistemi ile hafifletilmiştir. Tezimizin içerisinde dünya uygulamalarının yanında ülkemizde, bu sistemin ulusal yargı ağımıza ne faydalarda bulunduğundan, sistem değişikliğinden dolayı ilk zamanlarda yaşanılan zorluklardan, en önemlisi taraflar açısından her iki tarafın kazanmaya yönelik elde ettiği avantajlardan ve arabuluculuk sürecine ilişkin tüm detaylardan bahsedeceğiz. Ele alınan konular ve değerlendirilen süreç ile ilgili arabulucuların bu hizmeti resmi bir hizmet olarak gerçekleştirildiğinin iyice tanıtılması, gerekirse reklam olarak kamuoyuna duyurulması doğru olacaktır. Ayrıca bu sistemin içinde bulunan herkesin ilgili uzmanlık alanına göre aldığı eğitimlerin arttırılması gerekmektedir. Özellikle dava şartından sonra yargıçlarında bu kapsamda eğitim alması, onlarında yargılama sürecinde arabulucu gibi davranıp tarafları anlaştırması açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Mediation is a system used in our country's geography as a resolution that dates back to very old time. As of 2013, this system became lawfull and announced its name offically within our borders. This system, which has become widespread every day, first appeared in optional legal disputes, but it has become the case requirement when it shows 2018 for years. The mediation as a case condion was first evaluated in disputes arising under labor law and after high success rates, it has started to become widespread in other areas where there are other legal disputes. Considering the judical workload of our country, the intensity of the labor law has been alleviated with the mediation system. In our thesis, besides World applications, we will talk about the how this system benefits our national judical network, the diffuculties experienced in the early days due to system change, advanteges that both parties have for winning and the all details regarding the medition process. It will be correct to introduce the mediators regarding the issues and the process under consideration to this service as a formal service, and to publicize it as an advertisement if necessary. In addition, the education received by everyone in this system according to the relevant specialization area should be increased. It will be benefical for the judges to get education in this context, especially after mediation as a case condition, to act as a mediators in the process and make the parties understand.