Spor eğitimi veren kurumlardaki akademisyenlerin örgütsel sosyal sermaye, örgütsel özdeşleşme ve örgütsel güven düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between organizational social capital, organizational identity and organizational trust levels of academicians in sports education institutions
  1. Tez No: 654660
  2. Yazar: ABDİL ARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL TAŞGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Spor eğitimi veren kurumlardaki akademisyenlerin örgütsel sosyal sermaye ve örgütsel özdeşleşme algıları ile örgütsel güven düzeylerini belirlemek, demografik değişkenlerine göre örgütsel sosyal sermaye ve örgütsel özdeşleşme algıları ile örgütsel güven düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, mevcut durumu ortaya çıkartmayı amaçlayan betimsel taramaya (survey) ve ilişkisel taramaya yönelik bir yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubu toplam 625 akademisyenden oluşmaktadır [Profesör(n=32), Doçent(n=123), Dr. Öğretim Üyesi (n=184), Öğretim Görevlisi(n=234), Araştırma Görevlisi(n=122)]. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Eker (2014) tarafından geliştirilen“Örgütsel Sosyal Sermaye Ölçeği”, Mael ve Ashforth (1992) tarafından geliştirilen örgütsel özdeşleşme ölçeği temel alınarak, Eker (2014) tarafından öğretim elemanlarının örgütsel özdeşleşme algılarını belirlemek üzere yeni ifadeler ekleyerek geliştirdiği“Öğretim Elemanı Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği”, Nyhan ve Marlowe'nin (1997) geliştirdiği ve Türkçe' ye uyarlama çalışmasını Gürce (2018) in yapmış olduğu“Örgütsel Güven Ölçeği”ve araştırmacılar tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, ilk olarak örgütsel sosyal sermaye, örgütsel özdeşleşme ve örgütsel güven ölçeklerinin alt boyutlarının normal dağılım gösterip göstermedikleri Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testi ile test edilmiştir. Bu test sonuçlarına göre bütün değişkenlerin normal dağılım gösterdikleri sonucuna ulaşılmıştır (p>0,05). İkili bağımsız grup ortalamasının karşılaştırması için Bağımsız Gruplarda T-Testi (İndependent Sample T-test) ve birden fazla grup ortalamalarının karşılaştırması için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Çoklu karşılaştırmalarda ANOVA sonucunda anlamlı farkın çıktığı durumlarda bu farkın hangi gruplar arasından kaynaklandığını belirlemek için Tukey HSD çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır. Akademisyenlerin örgütsel sosyal sermaye, örgütsel özdeşleşme ve örgütsel güven düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için de Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı (r) tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, spor eğitimi veren kurumlardaki akademisyenlerin sosyal sermayeye ilişkin en yüksek algılarının, köprü kurucu sosyal sermaye boyutunda olduğu, en düşük örgütsel sosyal sermayeleri ise birleştirici sosyal sermaye ve bağ kurucu sosyal sermaye boyutlarının izlediği; genel olarak akademisyenlerin kurumlarına ilişkin köprü kurucu, birleştirici ve bağ kurucu sosyal sermaye algılarının“orta”düzeyde olduğu yani bu örgütsel sosyal sermaye boyutlarında (birleştirici, bağ kurucu, köprü kurucu) iletişimlerinden memnun olmadıkları yargısına varılmıştır. Spor eğitimi veren kurumlardaki akademisyenlerin örgütsel sosyal sermayenin tüm boyutlarının (birleştirici, bağ kurucu, köprü kurucu) cinsiyet, birim, bölüm, medeni durum, idari görev değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı; birleştirici örgütsel sosyal sermaye ve bağ kurucu örgütsel sosyal sermayenin yaş, unvan ve mesleki kıdem değişkenlerine göre, anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Spor eğitimi veren kurumlardaki akademisyenlerin örgütsel özdeşleşmeye ilişkin en yüksek algılarının, duygusal örgütsel özdeşleşme boyutunda olduğu, bunu bilişsel örgütsel özdeşleşme boyutunun izlediği, genel olarak akademisyenlerin kurumlarına ilişkin duygusal özdeşleşmelerinin yüksek, bilişsel özdeşleşmelerinin ise“orta”düzeyde olduğu belirlenmiştir. Spor eğitimi veren kurumlardaki akademisyenlerin farklı bölümlerde görev yapıyor olmalarının, farklı yaşlarda olmalarının, sahip oldukları unvanlarının, farklı kıdemlere sahip olmalarının, medeni durumlarının evli, bekar ve ayrı/boşanmış/vefat olmasının ve bilişsel ve duygusal örgütsel özdeşleşme düzeylerini etkilemediği, birim değişkenine göre bilişsel örgütsel özdeşleşme boyutu puan ortalamalarının anlamlı düzeyde farklılaştığı; idari görevleri olup olmamalarının bilişsel ve duygusal örgütsel özdeşleşme boyutları puan ortalamalarının anlamlı düzeyde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Spor eğitimi veren kurumlardaki akademisyenlerin örgütsel güvene ilişkin en yüksek algılarının yöneticiye güven boyutunda olduğu, bunu örgüte güven boyutunun izlediği, genel olarak yöneticiye güven ve örgüte güven boyutlarının“orta”düzeyde olduğu belirlenmiştir. Spor eğitimi veren kurumlardaki akademisyenlerin örgütsel güvenin tüm boyutlarının (yöneticiye güven, örgüte güven) cinsiyet, birim, bölüm, yaş ve medeni durum değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı; idari görev değişkenine göre yönetiye güven ve örgüte güven boyutları puan ortalamalarının anlamlı düzeyde farklılaştığı, unvan değişkenine göre yöneticiye güven boyutu puan ortalamalarının anlamlı düzeyde farklılaştığı; mesleki kıdem değişkenine göre akademisyenlerin, yöneticiye güven boyutunda puan ortalamalarının anlamlı düzeyde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Spor eğitimi veren kurumlardaki akademisyenlerin, genel olarak örgütsel sosyal sermaye, örgütsel özdeşleşme ve örgütsel güvenin, boyutları arasında orta ve yüksek düzeyde pozitif yönlü ilişkiler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the organizational trust and social capital and organizational identification perceptions of academicians in institutions providing sports education, and to reveal whether there is a relationship between organizational trust levels and organizational social capital and organizational identification perceptions in terms of demographic variables. In the study, a method for a descriptive survey (survey) and relational survey aiming to reveal the current situation was used. The sample group of the study consists of 625 academicians [Professor (n = 32), Associate Professor (n = 123), Dr. Faculty Member (n = 184), Lecturer (n = 234), Research Assistant (n = 122)]. In the study, as a data collection tool, the“Organizational Social Capital Scale”developed by Eker (2014) is based on the organizational identification scale developed by Mael and Ashforth (1992). Instructor Organizational Identification Scale“,”Organizational Trust Scale“developed by Nyhan and Marlowe (1997) and adapted to Turkish by Gürce (2018) and”Personal Information Form“developed by researchers were used. In the analysis of the data, firstly, whether the subscales of organizational social capital, organizational identification and organizational trust show normal distribution was tested with Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. ). T-Test in Independent Groups was used for comparison of means of paired independent groups and One Way Analysis of Variance (ANOVA) was used for comparison of means of more than one group. Tukey HSD multiple comparison test was applied to determine which groups caused this difference in cases where a significant difference was found in the results of ANOVA in multiple comparisons. In order to reveal the relationship between the organizational social capital, organizational identification and organizational trust levels of academicians, the Pearson Moments Product Correlation Coefficient (r) technique was used. As a result of the research, it was found that the highest perceptions of the academicians in institutions providing sports education about social capital are bridging social capital, the lowest organizational social capital is followed by unifying social capital and linking social capital dimensions; In general, it was judged that academicians' perceptions of bridging, unifying and bonding social capital regarding their institutions are at a ”moderate“ level, that is, they are not satisfied with their communication in these dimensions of organizational social capital (linking, linking, bridging). Academicians in institutions providing sports education do not significantly different in terms of gender, unit, department, marital status, administrative duty variable of all dimensions of organizational social capital (connecting, linking, bridging); It has been determined that the associative organizational social capital and the bonding organizational social capital differ significantly according to age, title and professional seniority variables. It was determined that the highest perceptions of the academicians in sports education institutions regarding organizational identification are in the emotional organizational identification dimension, followed by the cognitive organizational identification dimension, in general, the emotional identification of the academicians about their institutions is high, and their cognitive identification is at the ”medium“ level. The fact that the academicians in sports education institutions work in different departments have different ages, their titles, have different seniorities, their marital status, being married, single and separated/divorced / deceased do not affect their cognitive and emotional organizational identification levels, cognitive organizational according to the unit variable. The identification dimension mean scores differed significantly; It was concluded that the cognitive and emotional organizational identification dimensions of whether they have administrative duties or not differ significantly. It has been determined that the highest perceptions of the academicians in institutions providing sports education about organizational trust are trust in the manager, followed by the trust in the organization dimension, and the dimensions of trust in the administrator and trust in the organization, in general, are at the ”medium" level. It was found that all dimensions of organizational trust (trust in the manager, trust in the organization) of academicians in institutions providing sports education did not differ significantly according to the variables of gender, unit, department, age and marital status; According to the administrative task variable, the mean scores of the dimensions of trust in management and trust in the organization differed significantly, according to the title variable, the mean scores of the dimension of trust in the manager differ significantly; According to the professional seniority variable, it was concluded that the mean scores of the academicians in the dimension of trust in the manager differ significantly. It has been determined that there are medium and high-level positive relationships between the dimensions of the academicians in institutions providing sports education, organizational social capital, organizational identification and organizational trust in general.