Beden eğitimi ve spor öğrenimi veren yükseköğretim kurumlarında örgüt kültürü
Organizational culture in higher education: A case study in physical education and sport departments
- Tez No: 111425
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNER EKENCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye' de beden eğitimi ve spor öğretimi veren yükseköğretim kurumlarında görev yapan akademik personelin çalıştıkları kurumlardaki örgüt kültürüne ilişkin algılarını, örgüt kültürünün değer ve artefaktlarının benimsenme derecesini tespit etmek ve bu tespitten hareketle bu kurumlardaki örgüt kültürünün önemi hakkında bir karara vararak birtakım önerilerde bulunmaktır. Araştırmanın evrenini Türkiye genelinde beden eğitimi ve spor öğrenimi veren yükseköğretim kurumlarında çalışan akademik personel, örneklemini ise, bu kurumlar arasında tesadüfi yolla seçilen 14 yükseköğretim kurumunda görev yapan akademik personel (354 kişi) oluşturmuştur. Örneklemi oluşturan gruba 2 bölüm ve 42 sorudan oluşan anket uygulanmış, toplam 255 (%72.033) anket geri dönmüş, bunlardan 242 (%68.361) tanesi değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada kullanılan anketlerin analizi SPSS 9.0 paket istatistik programıyla aşağıdaki yol takip edilerek yapılmıştır: Kişisel bilgilerin tespitinde frekans (f) ve yüzde (%), örgütsel değer ve artefaktlara ilişkin algılar ortalama ve standart sapma, gruplar arası farklılıklar tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve varsa oluşan farklılıkların hangi gruplar arasında olduğu Senette Testi ile belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre: Beden eğitimi ve spor öğretimi veren yükseköğretim kurumlarında görev yapan akademik personelin; -Örgütsel kültürün değer ve taşıyıcı öğelerini (artefaktlar) genelde orta derecede önemli algılamasıyla, bu kurumlarda güçlü kültürün olmadığı, -Yenilikle ilgili değer ve taşıyıcı öğeleri (artefaktlar)“çok önemli”kabul etmesiyle, yükseköğretim kurumlarında olması gerekli bir özelliği taşıdıkları, - Çalıştıkları kurumların eğitime başlama sürelerine göre, daha uzun süreyle eğitim veren kurumlar (£1 1) lehine bazı anlamlı farklılıklar gösterdikleri, - Cinsiyetleri arasında örgütsel değer ve taşıyıcı öğeleri (artefaktlar) algılama açısından önemli farklılıklar göstermedikleri, - Aynı kurumda çalışma sürelerine göre, daha uzun süreyle aynı kurumda çalışan grup (
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the organizational culture of higher education institutions of physical education and sport departments in Turkey. To reach the this purpose and make some advices, academic personnels which work in physical education and sport departments; decisions about their institutions organizational culture was taken by using cultural values and artefacts. This study was consisted of all physical education and sport departments and their academic personnels in Turkey (total 49 institutions). 14 out of 49 institutions and their academic personnels were selected as a sample by using random selection method. Total 354 academic personnels were participated in this study. A questionnaire which has 2 sections and 42 sentences was applied to all participators. 255 of them (72.033 %) answered the questionnaire, but 242 out of 255 (68.361%) were evaluated. SPSS 9.0 pocket computer program was used for statistical analysis by following these steps which are given below: For determining the personality informations frequency (f) and percentage (%), importance of cultural values and artefackts mean and standart deviation, significant difference between variables one way variance analysis (ANOVA) and if a significant difference was observed, Scheffe Test was used to find the variable which was created the difference.As a result of this study: - Academic personnels accepted the cultural values and artefacts not much important, that's why we can say physical education and sport departments don't have a strong culture. -Academic personnels accepted the innovation is a too important value, this is also typical pecularity of higher education institutions. So we can say that physical education and sport departments are indicated modern higher education institutions pecularities. -Academic personnels which work in institutions were had a meaningful history (£11 years) indicated that some positive difference than other academic personnels which work in institutions were had a less meaningful history (£5 years and 6-10 years) accepting the cultural values and artefacts. -An important significant difference was not observed between gender about accepting the cultural values and artefacts. -Academic personnels which work in same institution for a long time (£11 years) were indicated positive significant difference about accepting the cultural values and artefacts than more less time worker (>5 years and 6-10 years). -Academic personnels which have higher status were indicated that positive significant difference about accepting the cultural values and artefacts than the lower status ones.