Examining behavioral responses to individual job insecurity and job insecurity climate
Bireysel iş güvencesizliği ve iş güvencesizliği iklimine karşı gösterilen davranışsal tepkilerin araştırılması
  1. Tez No: 654666
  2. Yazar: ÜMRAN YÜCE SELVİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA TOKER GÜLTAŞ, PROF. DR. NEBİ SÜMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
İş sahibi olmak, birçok bireyin hayatını devam ettirebilmesi için çeşitli bakımlardan gereklidir. Öte yandan, işin gelecekteki durumuna ilişkin bir tehdit algılamak ise (iş güvencesizliği) pek çok olumsuz sonuç ile ilişkili bulunan önemli iş stresörlerinden birisidir. İş güvencesizliği geleneksel olarak bireysel bir deneyim olarak değerlendirilmiştir; ancak, toplu bir endişeyi temsil eden bir iş güvencesizliği iklimi deneyiminden de söz etmek mümkün olabilir. Bu tezin genel amacı, iş güvencesizliği algısının yapısını ve bu algının çalışanların davranışları ile olan ilişkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, mevcut tez kapsamında iki görgül çalışma yapılmıştır. Çalışma 1, Türkiye'deki çalışanlardan oluşan bir örneklem üzerinde, iş güvencesizliği yapısının boyutsallığını ve farklı boyutların işten ayrılma, sesini yükseltme (düşünceli), sadakat ve kayıtsızlık ile olan ilişkisini test etmiştir. Sonuçlar iş güvencesizliğinin her ikisi de işin kendisini (nicel iş güvencesizliği) ve değerli iş özelliklerini kaybetme (nitel iş güvencesizliği) yönlerini içeren bireysel iş güvencesizliği ve iş güvencesizliği iklimi algılarından oluşan dört boyutlu bir yapıya sahip olabileceğini göstermiştir. Dört iş güvencesizliği boyutunun araştırma kapsamında incelenen davranışlar ile farklı şekillerde ilişkilendiği ve iş güvencesizliği ikliminin işten ayrılma ve sadakat tepkilerini yordama konusunda bireysel iş güvencesizliği algısının ötesinde artan bir geçerliğe sahip olduğu görülmüştür. Çalışma 2, Türkiye'de sendikalı çalışanlardan oluşan bir örneklemde iş güvencesizliği boyutlarının farklı sesini yükseltme tepkileri üzerindeki etkisini araştırmıştır. Sonuçlar iş güvencesizliğinin nitel yönlerinin, sendikalı çalışanların sesini yükseltme tepkisini tahmin etme konusunda nicel yönlere göre daha etkili olabileceğini göstermiştir. Genel olarak bulgular, iş güvencesizliği olgusunu ve bu olgunun çalışanların davranışsal tepkileri üzerindeki etkilerini daha iyi anlayabilmek için iş güvencesizliği yapısının boyutsallığını dikkate almanın önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Having a job is essential in numerous ways for many individuals to sustain their lives. Perceiving a threat regarding the future of the job (i.e., job insecurity), on the other hand, is one of the most substantial work stressors associated with many adverse impacts. Job insecurity has traditionally been viewed as an individual experience; however, there can be a climate of job insecurity representing a collective concern. The overall aim of this thesis was to examine the job insecurity construct and its relation to employee behaviors. Two empirical studies were conducted to investigate this aim. Study 1 tested the dimensionality of the job insecurity construct and how different dimensions relate to exit, voice (considerate), loyalty, and neglect in a sample of employees in Turkey. The results showed that job insecurity had a four-dimensional structure containing individual and climate job insecurity, both with the concerns about losing the job itself (quantitative job insecurity) and valuable job features (qualitative job insecurity). Different dimensions had distinct relationships with behaviors, and job insecurity climate had incremental validity beyond individual job insecurity in explaining exit and loyalty. Study 2 investigated the effects of job insecurity dimensions on different voice responses in a sample of unionized employees in Turkey. The results indicated that qualitative aspects of job insecurity were more potent in predicting unionized employees' voice than quantitative aspects. Overall, the findings demonstrate the importance of considering the dimensionality of the job insecurity construct to reach a better understanding of this phenomenon and its effects on employee behaviors.