Merhamet memnuniyetinin işe gömülmüşlük ve yenilikçi davranış üzerindeki etkisi: Mısrata/Libya Hastaneleri'nde bir inceleme
The effect of compassion satisfaction on job embeddedness and innovative behavior: an investigation in hospitals in Misrata/Libya
  1. Tez No: 892461
  2. Yazar: KHALID SALIM DEBBIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN KANBUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Merhamet birey ve(veya) örgüt açısından olumlu ya da olumsuz etkileri ile dikkat çekmektedir. Merhamet duygusunun farklı yansımaları merhamet yorgunluğu ve merhamet memnuniyeti kavramlarını karşımıza çıkarmaktadır. Merhamet yorgunluğu merhamet etmenin karşılığında oluşan maliyeti açıklamakta iken merhamet memnuniyeti merhamet etme ile oluşan pozitif karşılığı açıklamaktadır. Merhametin yorgunluk ve memnuniyet ikilemi irdelendiğinde, iş yaşamında pozitif bağlamda ele alınmakta olan işe gömülmüşlük ve yenilikçi davranış kavramlarını güçlendirecek olan yönü merhamet memnuniyeti olarak değerlendirilebilir. Merhamet memnuniyetini örgütsel davranış çalışma disiplinine taşıyacak ve merhamet etmenin birey ve örgüt temelinde olumlu kazanımlarını irdeleyerek merhamet memnuniyeti kavramına ilişkin literatürü güçlendirecek çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Merhamet kavramına ilişkin araştırmaları yönetim ve örgüt yazınına taşıma arzusu içerisinde yürütülen bu çalışmanın amacı merhamet memnuniyetinin işe gömülmüşlük ve yenilikçi davranış üzerinde etkisi olup olmadığını Libya'nın Mısrata kentindeki bir hastanede çalışmalarını sürdürmekte olan doktor ve hemşireler açısından ortaya koymaktır. Bu bağlamda çalışmanın değişkenleri merhamet memnuniyeti, işe gömülmüşlük ve yenilikçi davranış olarak belirlenmiştir. Çalışmada öncelikle değişkenlere ilişkin kavramsal arkaplan incelenmiş ve değişkenler arasındaki ilişki kuramsal açıdan açıklanarak araştırma modeli oluşturulmuştur. Daha sonra araştırma modeli rehberliğinde çalışmada izlenecek yöntem belirlenerek veri toplama süreci yürütülmüştür. Araştırma hipotezleri korelasyon ve regresyon analizleri aracılığıyla test edilerek ulaşılan bulgular yorumlanmıştır. Çalışmanın bulguları merhamet memnuniyetinin işe gömülmüşlük, işe gömülmüşlüğün“uyum”,“bağ”ve“fedakarlık”boyutları ve yenilikçi davranış üzerinde etkisi bulunduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Compassion attracts attention with its positive or negative effects on the individual and (or) the organization. Different reflections of the feeling of compassion reveal the concepts of compassion fatigue and compassion satisfaction. While compassion fatigue explains the cost of showing compassion, compassion satisfaction explains the positive response to compassion. When the fatigue and satisfaction dilemma of compassion is examined, the aspect that will strengthen the concepts of job embeddedness and innovative behavior, which are discussed in a positive context in business life, can be evaluated as compassion satisfaction. There is a need for studies that will bring compassion satisfaction to the organizational behavior discipline and strengthen the literature on the concept of compassion satisfaction by examining the positive gains of compassion on the basis of the individual and the organization. The aim of this study, which was carried out with the desire to carry the research on the concept of compassion to the management and organization literature, is to reveal whether compassion satisfaction has an effect on job embeddedness and innovative behavior in terms of doctors and nurses working in a hospital in Misrata, Libya. In this context, the variables of the study were determined as compassion satisfaction, job embeddedness and innovative behavior. In the study, firstly, the conceptual background of the variables was examined and the research model was created by explaining the relationship between the variables theoretically. Then, under the guidance of the research model, the methodology to be followed in the study was determined and the data collection process was carried out. Research hypotheses were tested through correlation and regression analyses, and the findings were interpreted. The findings of the study emphasize that compassion satisfaction has an impact on job embeddedness,“fit”,“link”and“sacrifice”as dimensions of job embeddedness and innovative behavior.