Linguistic authenciticy and Butlerian performativity of suicide in selected plays of the 1990s
1990'lı yılların seçilen ingiliz oyunlarında intiharın dilbilimsel özgünlüğü ve Butlerian performatifliği
- Tez No: 654678
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. DÜRRİN ALPAKIN MARTINEZ CARO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
İntihar konusu, yoğun bir performans ve ikna gücü taşır ve hem metinden bağımsız hem de metne bağlı olarak değerlendirilebilir. Bu konu bir yandan oyun yazarı yetkisinde ve dramatik metnin hapsedilmesinde ve diğer yandan bu yetkiden ve hapisten kurtarılmış bir şekilde çalışır ve intiharın tiyatral veya metne dayalı dramatik performansı ve bunun tiyatral olmayan veya dramatik bağımsızlığı göstericiliği birbirini etkiler ve güçlendirir. Teorik soru, intiharın dilsel performansının kendini 1990larda yazılan oyunlarda nasıl ifade ettiği ve kadın karakterlerin savunmasız ve kırılgan dirençlerinin gösterişini nasıl sergiledikleridir. J.L. Austin'in performans teorisi, başlangıç noktası olarak seçilmiştir ve daha sonra, bir oyunun performansında, intiharla ilgili önceki uygulama setini tekrar eden,“tekrarlanabilirlik”ve“yeniden ifade etme”kavramlarını tanımlamak için Derrida yaklaşımı özetlenir ve Judith Butler'ın performansla ilgili argümanı, anlamlar her zaman performanslarına dayanarak dramatik metnin kontrolünden çıkma gerektiğini savunan analiz edilir. 1990'lı yılların İngiliz oyunlarından seçilen oyunlar, Alan Ayckbourn'dan Haunting Julia (1994), Marina Carr'dan Portia Coughlan (1996), Martin Crimp'dan Attempts on Her Life (1997), Shelagh Stephenson'dan An Experiment with an Air Pump (1998) ve Sarah Kane'dan 4.48 Psychosis (1999) bu tür kırılgan dirençlerin intiharla sonuçlanan performansları okuma için bir temel sağlamışlardır. Bu beş oyun yazarı, oyunlarının intihar performansını anlam olarak yeniden yapılandıracak şekilde sunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The theme of suicide carries an intense force of performance and persuasion and can be studied regarded as being both free from the text and dependent on the text. Being both imprisoned by and liberated from the authority of the playwright and the dramatic text, the theatrical or text-based dramatic performance of suicide and the nontheatrical or nondramatic performativity of it influence and empower each other. The theoretical question is how the linguistic performativity of suicide is enacted in the British plays of the 1990s and how the female protagonists display vulnerability in resistance. J.L. Austin's theory of performatives has been the starting point and then the Derridean approach is referred at to describe the notions of 'iterability' and 're-signification' in the performativity of a play repeating the prior set of practices related to suicide, and then Judith Butler's argument about performativity is analyzed who argues that the meanings are performative and individual identities exist in their performativity. The selected plays of the 1990s, Haunting Julia (1994) by Alan Ayckbourn, Portia Coughlan (1996) by Marina Carr, Attempts on Her Life (1997) by Martin Crimp, An Experiment with an Air Pump (1998) by Shelagh Stephenson and 4.48 Psychosis (1999) by Sarah Kane provide a basis for such reading. These five dramatists have presented the performance of their plays in a way that they reconstitute the act of self-destruction.