Görme engelli olan ve olmayan 5-7. sınıf öğrencilerinde benlik algısı, sosyal eğilim ve davranış sorunları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between self perception, social tendency and behavior problems in visual impaired and healthy 5-7. grade students
  1. Tez No: 654682
  2. Yazar: HAZAR ŞEN VURTAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, görme engelli olan ve olmayan 5-7. Sınıf öğrencilerinde benlik algısı, sosyal eğilim ve davranış sorunları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmaya, 11 - 13 yaş aralığında olan toplam 140 öğrenci katılım sağlamıştır. Bu araştırmada, sosyo-demografik bilgi ve veri formu, Sosyal Eğilimler Ölçeği (SEÖ), Benlik Algısı Profili (BAP) ve Güçler & Güçlükler Ölçeği (GGÖ) kullanılmıştır. Elde edilen bilgilerin analizi için; SPSS (Statistical Package Program for Social Science) version 26 programından yararlanılmıştır. Sosyal Eğilimler Ölçeğine ilişkin sonuçlara göre, cinsiyet ile Okul statüsü alt boyutu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Görme engelli olma durumu ile Sosyal uyum, Okul statüsü, Aile statüsü ve Hedef ve idealler alt boyutlarında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Çocukların yaşları ile Madde kullanmama alt boyutu dışında Sosyal Eğilimler Ölçeğinin tüm alt boyutlarında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Katılımcıların sınıflarına göre ise, tüm alt boyutlarda anlamlı farklılık saptanmıştır. Benlik Algısı Profiline göre değerlendirildiğinde, katılımcıların cinsiyeti ile eğitsel yeterlilik alt boyutu puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır. Görme engelli olma durumu ile çocukların Atletik yeterlilik ve Sosyal kabul alt boyut puanları arasında anlamlı farklılık saptanmıştır. Katılımcıların yaş ve sınıflarına göre ise tüm alt boyutlarda anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Güçler & Güçlükler ölçeğine göre ise, katılımcıların cinsiyeti ile Akran ilişkileri alt boyutunda istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Görme engelli olma durumuna göre, davranış sorunları alt boyutunda anlamlı farklılık saptanmamıştır. Yaş ve sınıf değişkenine göre ise, tüm alt boyutlarında anlamlı farklılık saptanmıştır. Ölçekler arasındaki korelasyon analizlerine bakıldığında ise, güçler ve güçlükler ölçeği ile sosyal eğilimler ölçeği arasında negatif yönlü kuvvetli bir ilişki bulunduğu saptanmıştır. Diğer ölçekler arasında korelasyon bulunamamıştır. Araştırma bulguları, tartışma bölümünde güncel literatür ile tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the self-perception, social tendencies and behavioral problems in 5-7. grade students were examined. Total of 140 students aged between 11 and 13 years participated in study. In this study, socio-demographic information and data form, Social Tendencies Scale, Self-Perception Profile (BAP), and Strengths & Difficulties Scale were used. Examination based on the Social Tendencies Scale resulted in a statistically significant difference between gender and School Performance sub-dimension. In the case of visually impaired test group of students, a significant difference was found in Social Cohesion, School Performance, Family Relationships and Life Goals sub-dimensions. Except for the Tendency to Avoidance Drug sub scale, there was a significant difference in all other sub-scales of Social Tendencies Scale. And finally, a significant difference was found in all sub-dimensions in the case of class grade of participants. When evaluated according to the Self Perception Profile, a statistically significant difference was found between the gender and the scores of the scholastic competence sub-dimension. A significant difference was also found between the visually impaired status and healthy students in athletic competence domain. Additionally, a significant difference was found in all sub-dimensions according to the age and classes of the participants. Finally, according to the Strengths and Difficulties scale, a statistically significant difference was found between the gender of the participants and the Peer relationships problem subscale. No significant difference was found in Conduct problems sub-dimension according to the status of being visually impaired. According to age and grade variables, a significant difference was found in all sub-dimensions. Considering the correlation analysis between the scales, a strong negative correlation was found between the strengths and difficulties scale and the social tendencies scale. No correlation was found between other scales. Results were discussed in the light of recent Literature in the Discussion part.