Yeşil inovasyon, öncülleri ve firma performansı arasındaki ilişki: Rekabet stratejisinin moderatör rolü
The relationship between green innovation, its antecedents and firm performance: The moderating role of competitive strategy
- Tez No: 654684
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ZEHİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmada, yöneticilerin yeşil dönüşümcü liderliğinin ve işletmenin proaktif kurumsal çevresel stratejisinin, yeşil ürün ve süreç inovasyonu üzerindeki etkilerini ve yöneticilerin yeşil dönüşümcü liderliğinin firma performansı üzerinde doğrudan ve proaktif kurumsal çevresel strateji ve yeşil ürün ve süreç inovasyonu aracılığıyla dolaylı etkisini göz önünde bulundurarak, yeşil yönetim alan yazınının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, yeşil ürün inovasyonundan işletmelerin nasıl değer elde edebilecekleri sorusundan yola çıkılarak, yeşil ürün inovasyonu ve firma performansı ilişkisinde farklılaştırma stratejisinin moderatör etkisinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, doğal kaynak temelli teoriyi ve pazar temelli teoriyi bütünleştirerek kavramsal bir model tasarlanmıştır. 2018 yılında Türkiye'nin birinci ve ikinci ISO 500 Büyük Sanayi Kuruluşları listesinde yer alan ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Sertifikası'na sahip olan 315 firmadan toplanan veriler Yapısal Eşitlik Modellemesi kapsamında SmartPLS 3 yazılımı kullanılarak test edilmiştir. Ampirik kanıtlar, yöneticilerin yeşil dönüşümcü liderliğinin firma performansı üzerinde hem doğrudan hem de proaktif kurumsal çevresel strateji ve yeşil ürün ve süreç inovasyonu aracılığıyla dolaylı bir etkisinin olduğunu göstermektedir. Ayrıca, proaktif kurumsal çevresel stratejinin ve yeşil süreç inovasyonunun firma performansı üzerinde direk olumlu bir etkisinin olmasına rağmen, yeşil ürün inovasyonunun firma performansı üzerinde direk olumlu bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna karşın, yeşil ürün inovasyonu, farklılaştırma stratejisi tarafından desteklendiğinde veya tamamlandığında, yeşil ürün inovasyonunun firma performansı üzerinde istatistiksel olarak pozitif yönlü anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Bu araştırma, yöneticilerin yeşil dönüşümcü liderliğinin ve proaktif kurumsal çevresel stratejinin, yeşil ürün ve süreç inovasyonunu öngörmede nasıl kullanılabileceğini açıklayarak hem yeşil yönetim alan yazınına hem de uygulamada yöneticilere katkılar sunmaktadır. Aynı zamanda, doğal kaynak temelli ve pazar temelli teoriyi bütünleştirerek teorik katkıda bulunmaktadır. Bu iki perspektifin sentezi, yeşil ürün ve süreç inovasyonunun ve öncüllerinin firma performansını nasıl arttırdığına dair anlayışımız hakkında yeni fikirler vermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to improve green management literature by considering the effects of manager's green transformational leadership and firms' proactive corporate environmental strategy over green product and process innovation, and direct effect of managers' green transformational leadership over firm performance and their indirect effect over firm performance with mediating role of proactive corporate environmental strategy and green product and process innovation. Besides, starting off the question how the firms could gain value from green product innovation, it has been aimed that the moderating effect of differentiation strategy on the relationship of green product innovation and firm performance is to be analysed. Towards this aim, a conceptual model has been designed by unifying natural-resource based theory and market-based theory. Data collected from 315 firms with ISO14001 Environmental Management Certificate, taking part on first and second ISO 500 Industrial Enterprises List of Turkey were tested by using SmartPLS 3 software as part of Structural Equation Modelling. Empirical proofs show that managers' green transformational leadership has both direct and mediating effect through proactive corporate environmental strategy and green product and process innovation. Moreover, it has been concluded that although the proactive corporate environmental strategy and green process innovation have direct positive effect over firm performance, green product innovation does not have direct positive effect over firm performance. In any case, it has been seen that when the green product innovation is supported or completed by differentiation strategy, it has statistically positive significant effect over firm performance. This research provides contribution to both green management literature and managers in practice by explaining the way managers' green transformational leadership and proactive corporate environmental strategy could be used to foresee green product and process innovation. At the same time, it makes theoretical contributions by unifying natural-resource based theory and market-based theory. Synthesis of these two perspectives gives new ideas about our understanding on how green product and process innovation and antecedents increase the firm performance.