Birinci Dünya Savaşı öncesinde barış düşüncesi ve barış hareketleri: İkinci enternasyonal ve parlamentolararası birlik
The idea of peace and peace movements before the First World War: Second international and inter-parliamentary union
  1. Tez No: 654685
  2. Yazar: ADVİYE DAMLA ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK SAMİH GÜLBOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
Barış, yüzyıllar boyunca dünya siyasetinin temel konuları arasında yer almıştır. Günümüze dek barışa yönelik birçok açıklama çerçevesi oluşturulmuşsa da hâkim yaklaşım devlet merkezli olmuş ve savaşın yokluğu olarak bir barış kavramsallaştırması geliştirilmiştir. Bu kapsamda barış, iki farklı uçta, devletin aşılmasıyla gerçekleştirilecek bir proje veya devletler sisteminde kalıcı olarak sağlanması olanaksız bir durum olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, barış farklı bir açıdan ele alınmakta, barışın dünya siyasetinde bir olasılık olarak her zaman var olan ve aynı zamanda eylemsellik yoluyla devamlı olarak gündemde tutulması gereken bir fenomen olduğunun altı çizilmektedir. Söz konusu çerçevede gerçekleştirilen ve barışın eylemselliği kavramını ortaya koyan bu tarihsel çalışmanın temelini, savaşın kökenleri bağlamında düşünülen Birinci Dünya Savaşı öncesi dönemin, barış yönündeki eylemsellik bağlamında yeniden düşünülmesi gerekliliği oluşturmuştur. Bu amaçla, savaş öncesi dönemde ulusötesi sivil toplumun barış düşüncesi ve barış yönündeki eylemselliği Parlamentolararası Birlik ve İkinci Enternasyonal örnek olayları üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışma, Parlamentolararası Birlik ve İkinci Enternasyonalin savaş öncesi dönemin önemli barış aktörleri olduğu argümanını desteklemiş ve ele alınan dönemde barışa yönelik eylemselliğin, egemen devletlerin politikalarını etkileyecek şekilde ulusötesi hareketlilik bağlamında ortaya çıktığı sonucuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Peace has been among the fundamental issues of world politics for centuries. Although many explanation frameworks for peace have been formed until today, the dominant approach has been state-centered. Besides, a concept of peace has been developed that corresponds to the absence of war. In this context, peace has been considered at two different ends; a project to be realized by overcoming the state or a situation that cannot be achieved permanently in the state system. Peace is evaluated from a different perspective by this study. It is underlined that peace is a phenomenon that has always existed as a possibility in world politics and must be kept on the agenda continuously through actionality. This historical study, which was carried out within the framework of the aforementioned conceptual framework, reveals the concept of the actuality of peace. The basis of the study was the necessity to rethink the period before the First World War in the context of activism towards peace, which was mainly discussed in the context of the origins of the war. For this purpose, the idea of peace and the action of transnational civil society towards peace in the pre-war period was evaluated through the case studies of the Inter-Parliamentary Union and the Second International. This study supports the argument that the Inter-Parliamentary Union and the Second International were important actors of peace in the pre-war period and concluded that in the considered period, actionality towards peace emerged in the context of transnational mobility in a way that affected the policies of sovereign states.