Şer'iye Sicilleri ışığında Konya'da gayrimüslimler (1650-1800)
In the ligths of the Sharia Court Records, the non-Muslims in Konya (1650-1800)
  1. Tez No: 654729
  2. Yazar: ZEYNEP UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET SAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Osmanlı Devleti farklı dil, din ve ırka sahip unsurların birlikte yaşadığı kozmopolit bir yapıya sahiptir. Ülkede yaşayan gayrimüslimler din ya da mezheplerine göre sınıflandırılarak millet sistemi olarak ifade edilen bir sistemle yönetilmiştir. Şer'iye sicilleri Osmanlı toplum yapısı hakkında bilgi edinebileceğimiz önemli arşiv kaynaklarındandır. Bu çalışmamızda, araştırmamızın birincil kaynağını oluşturan 1650-1800 yılları arasındaki Konya şer'iye sicilleri incelenerek, Konya'da yaşayan gayrimüslimlerin toplum hayatı ve sahip oldukları ekonomik, sosyal ve hukukî haklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, Müslümanlar ile gayrimüslimler arasındaki ekonomik ve toplumsal ilişkiler de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Ottoman state has a cosmopolitian structure in which different language, religion and ethnic components had lived together. Non-Muslims in the Ottoman state, had ruled with“millet system”in which they were classified according to their religion and sects. Court records are important archiaval sources by which one can get information about Ottoman social structure. In this study, by using Konya court records which belong to between 1650-1800 years, we tried to present the social life of non-Muslims lived in Konya and their economic, social and legal rights. In addition, we also analyzed the social and economic relations between Muslims and non-Muslims.