Kurumsal yönetim ilkeleri kapsamında insan kaynakları uygulamalarının örgütsel bağlılığa etkisi
The effect of human resources practices into organizational commitment in the context of corporate governance principles
- Tez No: 654731
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Modern yönetimlerle birlikte çalışanlar artık mekanik bir faktör olarak değil sosyal bir faktör olarak işletmelerin devamlılığı ve verimliliği üzerinde oldukça etkili bir unsur olarak görülmeye başlanmış ve çalışan bağlılığı günümüzde oldukça önem verilen bir konu haline gelmiştir. Çalışan bağlılığı üzerinde etkisi olan faktörlerin başında insan kaynakları uygulamaları gelmektedir. İnsan kaynakları uygulamaları çalışanların bağlılıklarını etkileme dereceleri bakımından oldukça önemlidir. Bu uygulamaların çalışanlar tarafından şeffaf, adil ve objektif olarak algılanması bağlılıklarını artırırken, bunların tersinin olması ise çalışan bağlılığı üzerinde negatif etki yaratmaktadır. Çalışanlar işletmelerinden adillik, şeffaflık, objektif yaklaşım, fırsat eşitliği, belirlilik, güven ortamı ve haklarının korunmasını beklerler. Tüm bunlar ise kurumsal yönetim ilkelerinin başarılı bir şekilde uygulanmasıyla mümkün olmaktadır. Kurumsal yönetim işletmelerde menfaat çatışmalarının önlenmesi ve çalışanlar da dâhil olmak üzere tüm menfaat sahiplerinin çıkarlarının gözetilmesi konusunda oldukça önemli bir yönetim sistemidir. Bu çalışmanın amacı kurumsal yönetim ilkelerini benimseyen işletmelerin insan kaynakları uygulamalarının çalışanların örgütsel bağlılıkları üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu belirlemektir. Bu kapsamda BİST Kurumsal Yönetim Endeksi'ne kayıtlı halka açık özel bankalarda çalışılan kişilerle irtibata geçilmiş ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 25 kişiyle derinlemesine mülakat çalışması yapılmıştır. Katılımcılara 10 açık uçlu soru sorulmuş ve verilen cevaplara dayanarak insan kaynakları süreçlerinin kurumsal yönetim ilkeleri gözetilerek yürütülmesinin çalışanların örgütsel bağlılıkları üzerinde olumlu etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With modern management systems, employees are no longer become mechanical figure, but social figure and started to be seen as a very effective factor on organisations' continuity and efficiency also employee commitment became a very important issue nowadays. Human resources practices are very important influencing factors for employee commitment and also highly important in terms of the degree of effect on employee commitment. This study shows that these practices increase the employee commitment if these are perceived as transparent, equal and objective, and decrease the employee commitment if not. Employees expect to have transparency, equality, objectivity, equality of opportunity, certainty, environment of trust and protection of rights from their organisation and all of these are possible if the corporate governance principles carried out successfully. Corporate governance is a very important management system to avoid conflict of interests and to preserve the interests of stakeholders including the employees. The purpose of this study is to determine how human resources practices affect the employees in organisations which are adopted corporate governance principles. In this context the interview has done deeply with 25 volunteered employees who are working in private banks which are open to public and registered to BIST Corporate Governance Index. In the study, 10 open-ended questions were asked to the volunteers and the result is based on these volunteers' answers. The result shows that if human resources practices is carried out by preserving corporate governance principles, organisational commitment on employees observed to be affected positively.