Bölgeli devlet
Regionalized state
  1. Tez No: 654732
  2. Yazar: UMNIAH LAFTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yapısal bağlamda devlet biçimleri ikiye ayrılmaktadır. Bir tarafta tek devlet egemenliğinin, toprağının ve ulusunun varlığını içeren tek yapılı (üniter) devlet modeli, diger tarafta ise birden fazla devletin birlesmesiyle olusan ve egemenlik, toprak ve ulus unsurlarının, oluşturulan devlet ile oluşturan devletler arasında paylaşıldıgı karma yapılı devlet modeli vardır. Tek yapılı devlet modeli birkaç farklı biçimi içermektedir. Bu farklı biçimlerden birini de bölgesel devlet modeli oluşturmaktadır. Bölgesel devlet modeli hem devletin birliğine ve bölünmezliğine dayanmakta hem de bölgeleri için özerklik hakkını tanımaktadır. Dolayısıyla, bölgesel devlet, bölgesel özerklik kavramıyla yakından ilgilidir. Yerel ile devlet arasında bir ara kurum olarak görülen bölge; bazı ülkelerde güvenlik, idari, iktisadi, siyasi ve kültürel ve hizmet sunma gibi çesitli nedenlerle oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In terms of structure, state forms can be classified into two types. On the one hand, there is the model of the unitary state that is based on the unity and indivisibility of state sovereignty, territory, and nation. On the other hand, there is the model of the composite state that comes into being with the unification of more than one state and in which the components of sovereignty, territory, and nation are shared between the constituted state and the constituent states. The unitary state has different types, one of which is the model of the regional state. The model of the regional state is based on the unity and indivisibility of state, and recognizes the right of autonomy to its regions. Consequently, the regional state is closely related to the concept of the regional autonomy. The region, which is an intermediate establishment between local and state, is occured for different reasons like, safety, adminitrative, economic, political and cultural and service supplying in several states.