Bilişsel uyumsuzluk teorisinin pazarlama bağlamında analizi
An analysis of cognitive dissonance theory in the context of marketing
- Tez No: 654736
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bilişsel uyumsuzluk insan zihnindeki dengeyi tehdit eden, rahatsızlık ve stres meydana getiren psikolojik bir durumdur. Kişide var olan iki bilişin birbiri ile ahenksizliği söz konusu olduğunda bir kavram olarak var olan bilişsel uyumsuzluk birçok konuda yorumlanabilir. Pazarlama bağlamında bilişsel uyumsuzluk teorisi tüketici davranış biçimlerini ve tüketicilerin satın almaya karşı endişe düzeylerini açıklamada ve bu endişeyi nasıl kontrol altına alabilecekleri konusunda çözüm üretmede kullanılmıştır. Tüketici davranışları pazarlama literatüründe birçok araştırmaya konu edilmiştir. Tüketicinin satın alma aşamalarının tümünde bilişsel durumu satın alma eylemini etkileyecek öneme sahiptir. Bu çalışma orijinal teori ve eylem odaklı yeni teorik gelişmeleri kısaca gözden geçirmeyi amaçlayarak teorinin pazarlama üzerindeki etkisine de değinmeyi hedeflemiştir. Tüketicinin yaşadığı kandırılma endişesi, algıladığı risk, üründen memnuniyet beklentisi, plansız gerçekleştirilen satın alımların bilişsel uyumsuzluk üzerine etkisinin düzeyine ve bilişsel uyumsuzluğun yeniden satın alma niyetine etkisine bakılmıştır. Araştırmada, bir anket formu düzenlenmiş ve 422 katılımcıya ulaşılmıştır. Örnekleme yöntemi olarak tesadüfi kolayda örnekleme seçilmiştir. Anket sonuçlarıyla ilgili analizler yapılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cognitive dissonance is a psychological condition that threatens the balance in the humanmind and creates discomfort and stress. When the disharmony of two existing cognitions in a person is concerned, as a concept the present cognitive dissonance can be interpreted in many subjects. In the context of marketing, cognitive dissonance theory has been used to explain consumer behavior patterns and consumers' anxiety levels towards purchasing and to find solutions to how to control this anxiety. Consumer behavior has been the subject of many studies in the marketing literature. In all of the purchasing stages of the consumer, their cognitive state has an importance that will affect the purchasing action. This study aims to briefly review the original the oryandaction-oriented new theoretical developments and also touch on the effect of the theory on marketing. The consumer's anxiety of being deceived, perceived risk, expectation of satisfaction from the product, the level of the effect of unplanned purchases on cognitive dissonance, and the effect of the cognitive dissonance on re-purchase intention were analyzed. In the study, a questionnaire form was prepared and 422 participants were reached. Random easy sampling was chosen as the sampling method. Analyzes have been made and interpreted regarding the survey results.